TUDÁSTÁR BLOG

Az érzelmileg intelligens emberek 15 jellemzője

A magas EQ-val rendelkező emberek számos  rossz szokás elkerülésével válnak sokkal boldogabbá és kiegyensúlyozottabbá, mint mások.

De vajon mik az érzelmileg intelligens emberek jellemzői? Ők azok, akiknek például rendkívül jó az átérző képességük, amely által felismerik mások érzelmeit, illetve értékelik is azokat.

Az emocionális intelligencia az élet legtöbb területén nagy jelentőséggel bír, így érdemes megvizsgálni, hogy milyen tulajdonságai is vannak az érzelmileg intelligens embereknek ezáltal akár neked is!

Ebben a cikkben segítünk mindent kideríteni!

Mi is az érzelmi intelligencia?

Sokféle intelligenciát különböztetünk meg, például zenei vagy logikai, de az érzelmi intelligenciának sokáig nem tulajdonítottak nagy jelentőséget. Az utóbbi évtizedekben viszont már az egyik legfontosabb intelligencia típusnak számít. Mégpedig az emberi kapcsolatokhoz fűződő jelentősége miatt.

Az érzelmi intelligencia (EQ) az a képesség, hogy egy ember milyen jól tudja megérteni, kezelni a saját és mások érzelmeit, valamint adott esetben átérezni azokat. Akinek magas az EQ-ja, az érzékenyebb más emberek érzéseire is, illetve könnyebben alakít ki kapcsolatot emberekkel.

Az érzelmi intelligencia összetevői

Sokan, még mindig rosszul értelmezik a saját érzelmi reakcióikat, nem tudják kontrollálni a düh kitöréseiket, vagy nagyobb nyomás alatt akár furcsán viselkedhetnek. Ennek káros következményei vannak önmagunkra, másokra és persze a társadalomra nézve egyaránt.

Az érzelmi intelligencia egy igen érdekes téma, amelyről a mai napig folynak tanulmányok. Ennek természete, mérése, felépítése, pozitív és negatív hatásai mind-mind felkeltik a kutatók figyelmét. Cabello professzor például a mai napig próbálja kideríteni, hogy milyen nemi és képességbeli különbségei vannak a felnőtteknél az érzelmi intelligenciának.

Egy portugál doktor pedig egyre mélyebbre ássa magát az EQ tanulmányi eredményekre való hatásában. Ez a kutatása egy helyi középiskolában zajlott le, ahol 380 tanuló önértékelését és teljesítmény-képességét vizsgálta meg. Az eredmények azt mutatták, hogy az érzelmi készségek tesztet és a kompetencia kérdőívet kitöltők esetében is meghatározható a diákok tanulmányi eredményeinek javulása. Fontos tehát a hallgatók EQ növekedésének segítése, hogy minél nagyobb sikereket érhessenek el az életben.

Érdemes továbbá megemlíteni Dr. Travis Bradberry nevét is, aki az Érzelmi intelligencia 2.0 című kötet társszerzője. Kutatásaival kimutatta, hogy ez az a tulajdonság, illetve képesség, amely a kiemelkedő tehetségeket a többi ember fölé emeli. A tanulmánya kitért arra is, hogy mi jellemzi ezeket az egyéneket. Ezek közül párat az alábbi felsorolásban is fellelhetsz.

De vajon milyenek a magas EQ-val rendelkező emberek?

Érzelmileg intelligens emberek

Az érzelmi intelligencia hatást gyakorol a társas kapcsolatokra, de még a viselkedésünkre is egyaránt. Vannak olyan szokások, amelyeket a magas EQ-val rendelkező személyek nem követnek, ez pedig erős hatással bír az életükre és a közérzetükre. Azok a tulajdonságok, amelyekkel az emocionális emberek rendelkeznek, hozzájárulnak a kiegyensúlyozott és boldog élethez.

Lássuk, melyek ezek a jellemzők!

1. jellemző: Az érzelmileg intelligens emberek kerülik a panaszkodást

A növekedett EQ-val rendelkező személyek nem panaszkodnak folyamatosan, a legtöbb esetben kerülik a gondjaik másokra való rázúdítását. Nem szeretnek áldozatok lenni, de törekednek arra is, hogy ne ébresszenek sajnálatot a környezetükben élők családtagokban és barátokban. Tudják, hogy a folyamatos kesergéssel nem jutnak előrébb az életben, ráadásul ezzel nemcsak a saját, hanem mások hangulatát is ronthatják.

Próbáld ki azt, hogy a siránkozás helyett inkább a problémák megoldására fókuszálsz!

2. jellemző: Nem egyeznek bele mindenbe

Az érzelmileg intelligens emberek fontolóra veszik, hogy mi az, ami még belefér, és mi az, amire már “nem”-et kell mondani. Mindegy, hogy pluszfeladatokról, szabadidős tevékenységről, vagy éppen munkáról van szó, ők tudják, hogy mindennek megvan a határa. 

Lásd tisztán a saját határaidat és tartsd tiszteletben. Mindezt bűntudat nélkül tedd. Ezzel sikeresen elkerülöd a folyamatos stresszes helyzeteket és segít a lelki egyensúlyod megtartásában.

3. jellemző: Nem jár az agyuk negatív gondolatokon

Azzal mindenki tisztában van, hogy a negatív gondolatok károsan hatnak az egészségünkre, amit természetesen a magas EQ-val rendelkezők is tudnak. Ők azonba tudatosan próbálják kerülni ezeket. Felismerik azt, ha negatív gondolatok zúdulnak az elméjükbe és képesek átlendülni rajtuk. Senkinek sem tesz jót a  negatív energia, ami szorongáshoz és stresszhez vezet. 

Próbálj meg a pozitív dolgokra koncentrálnak, így sokkal boldogabb leszel, ami megőrzi a mentális harmóniádat.

4. jellemző: Nem hasonlítgatják magukat másokhoz

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy önmagunk másokhoz való hasonlítgatása szintén káros. Egy érzelmileg intelligens ember az élet bármely területén képes önállóan gondolkodni és tevékenykedni. A boldogságukat és a kiegyensúlyozottságukat nem másoktól teszik függővé, tehát nem is vizsgálják egész nap a munkatársuk vagy családtagjuk tetteit és életét sem.

Élj úgy, hogy ne legyen szükséged a mások megerősítésére és elismerésére! Ne engedd, hogy ezek befolyásolják a magadról alkotott képet!

5. jellemző: Az érzelmileg intelligens emberek öntudatosak

A magas EQ-val rendelkezők, a  legtöbb esetben kifejezetten öntudatosak.  Tehát megértik az érzelmeiket, így nem engedik, hogy a negatív érzések felülkerekedjenek rajtuk.

Mivel kiegyensúlyozottak, így magabiztosak is egyben, ezért bíznak a saját intuícióikban. Ismerik a saját erősségeiket, illetve gyengeségeiket, amelyeken folyamatosan dolgoznak, hogy képesek legyenek jobban teljesíteni. Többen úgy vélik, hogy az öntudat az érzelmi intelligencia legfontosabb tulajdonsága.

Kezd el megfigyelni mik az erősségeid és a gyengeségeid. Írd össze melyekre szeretnél fókuszt helyezni.

6. jellemző: Magas a  motivációjuk

Amellett, hogy képesek irányítani az érzelmeiket, rendszerint motiváltak is. Meg tudják érteni, hogy sok esetben nem azonnal láthatóak az eredmények, elfogadják, hogy a siker csak később jön meg. Sokszor tudnak rendkívül produktívak lenni, imádják a kihívásokat és nem utolsó sorban, két lábbal állnak a földön.

Ha belefogsz valamiben, első sorban hidd el, hogy képes vagy véghez vinni és képes vagy hatékonyan megcsinálni azt!

7. jellemző: A jelenben élnek

Mindenkiről elmondható, hogy vannak olyan döntések és események a múltjukban, amiket utólag már másként csinálnának. Mivel ezeket nem lehet megváltoztatni és átalakítani, nem érdemes rajtuk rágódni sem.

Az érzelmileg intelligens emberek tisztába vannak, azzal, hogy a múltat nem lehet megváltoztatni, így nem engedik, hogy a múlt darabkái bármitől is visszatartsák őket. Tiszteletben tartják a régi eseményeket, tanulnak belőlük, ám nem gondolkodnak rajtuk nap, mint nap.

Próbálj meg a jelenben maradni gyakrabban, vagy a jövődre koncentrálj, de semmiképp sem a múlton rágódj!

8. jellemző: Jó az önszabályozó képességük

Az önszabályozás az a képesség, amely lehetővé teszi az impulzusok és az érzelmek folyamatos ellenőrzését. Az érzelmi intelligenciával rendelkező emberek tudják magukat szabályozni, képesek a düh, a féltékenység, illetve egyéb impulzív viselkedés kontrollálására is. Nem áll távol tőlük a gondtalan döntéshozás sem.

Gondold át a cselekedeteidet és mérlegeld azok kimenetelét!

9. jellemző: Társadalmi készségek jelenléte

Velük szinte minden beszélgetés gördülékeny, sosem fogynak ki a témákból. Jó szociális képességekkel rendelkeznek, amelynek köszönhetően sokan kedvelik őket. Képesek csapatban is boldogulni, nem probléma nekik az ilyesfajta munkavégzés sem.

Hajlandóak önzetlenül segíteni mások fejlődését, csak ezt követően fordítanak figyelmet a saját sikerük előre mozdításában. Hatékonyan kezelik a vitákat, még nagyobb gond esetén is jól kommunikálnak a másik féllel. Éppen emiatt tudnak kapcsolatokat kiépíteni és fenntartani azokat.

Figyeld meg magad, hogy a leírtak alapján, mennyire erősek a te társadalmi készségeid. Legyél őszinte magaddal.

10. jellemző: Képesek megbocsájtani másoknak

Azt hihetnénk, hogy a megbocsájtás az élet velejárója. Valakinek vagy megy, vagy nem, ám ez közel sem így van. Aki hajlandó a megbocsátásra az valószínűleg érzelmileg intelligens hiszen túl tudja magát tenni minden kisebb és nagyobb sérelmen egyaránt.

Ha megsértünk egy érzelmileg intelligens embert, az valószínűleg nem fogja felhánytorgatni még később sem, hiszen a megbocsájtás lényege, hogy elfelejtjük az adott szituációt és problémát. Mivel hajlandóak elengedni ezeket a dolgokat, így képesek kiegyensúlyozottan élni, tehát nem ragadnak le a múltban.

Azt korábban már 4 lépésben összefoglaltuk, hogy miként lehet legkönnyebben megbocsájtani másoknak.

Olvasd el a megbocsátás cikkünket, és szabadulj ki te is a saját börtönödből. Mert a harag, egy kötelék.

11. jellemző: Szeretik a változatosságot

Ki gondolta volna, hogy egy érzelmileg intelligens ember kedveli, ha körülötte folyamatosak a változások? Mivel ők nem rágódnak hosszan egy-egy dolgon, így könnyen alkalmazkodnak az egyes szituációkhoz és helyzetekhez egyaránt. Szerintük akkor van esélyünk a fejlődésre, és akkor lehetünk élettel teliek, ha mindig nyitottak vagyunk az új dolgok iránt.

Legyenek terveid, és írd össze azokat, amelyek előre mozdítanak téged. Engedd, hogy ezek pozitívan befolyásolják az életed.

12. jellemző: Jó emberismerők

Az emocionális személyek könnyebben kiismerik az embereket, mint bárki más. Ez a képesség együtt jár azzal is, hogy képesek mások fejével látni, tudják, hogy mit gondolnak egyes dolgokról és persze az is, hogy mi foglalkoztatja a másik felet.

Szükség esetén még azt is megértik, hogy min megy keresztül az adott személy. Előlük senki sem bújhat el, mert tudják, hogy mi van a felszín alatt, így, ha valami nem világos a számukra, akkor annak akár utána is járnak.

Küzd le az előítéleteid másokkal szemben. A jó emberismerethez nyitottság és elfogulatlanság is szükséges.

13. jellemző: Nem várnak el semmit a segítségért cserébe

A magas EQ-val rendelkezők nem azért adnak valakinek valamit, hogy azt vissza is kapják. Ők önzetlenül cselekednek, nem várnak el semmit a segítségért, vagy adományért cserébe. Ez azért is lehet így, mert érdekli őket a másik, szeretnek gondoskodni és törődni szinte bárkivel, akivel közelebbi kapcsolatban vannak. Ezáltal képesek a szoros kontaktok kialakítására is.

Keress egy rászoruló család tagot, ismerőst vagy akár egy idegent. Nyújts neki úgy segítséget, hogy nem vársz érte viszonzást.

14. jellemző: Tudnak pihenni és kikapcsolódni

Nézzünk magunkba és valljuk be, hogy legtöbbször nem vagyunk képesek teljesen kikapcsolni. Ezzel az érzelmileg intelligens embereknek szinte semmi gondjuk, hiszen tudják, hogy a magas teljesítmény eléréséhez elengedhetetlen, hogy néha relaxáljunk és időt töltsünk magunkkal. Senki sem képes a nap minden egyes percében aktív lenni, hiszen ez fáradtsághoz és kiégéshez vezethet.

Kapcsolódj ki és figyelj a belső hangodra. Pihenés nélkül a feltöltődésed nem teljes, a hatékonyságod közel sem lesz a csúcson.

15. jellemző: Tudják, hogy senki és semmi sem lehet tökéletes

Sokan törekszenek a tökéletességre, azonban az érzelmileg intelligens emberek ezt próbálják elkerülni. Ők jól tudják, hogy szinte lehetetlen egyes dolgok hibátlanra történő fejlesztésre. Mindenki hibázik, amelyekből érdemes inkább tanulni, hiszen csak ettől lehet szép az élet, így vagyunk képesek folyamatosan fejlődni.

Szeresd magad és és tanuld meg elfogadni, hogy nem vagy tökéletes, mégis ugyanúgy méltó vagy a szeretetre.

Az érzelmileg intelligens embereket tehát nemcsak egy teszt eredményéből ismerhetőek fel. Amennyiben a felsoroltak közül pár kijelentés jellemzően rád is igaz, nagy a valószínűsége, hogy magas EQ-val rendelkezel, de egy kis koncentrációval és odafigyeléssel akár te is elsajátíthatod ezeket a dolgokat.

Amennyiben minderről többet szeretnél megtudni, akkor olvasd el korábbi cikkünket, ahol összegyűjtöttük azokat a köteteket, amelyeket a legjobbnak vélünk.

Mennyi állítás esetében ismertél magadra? Oszd meg velünk bátran gondolataidat!

 

Szeretnél még többet tanulni az érzelmileg intelligens kommunikációról?

 

Akkor kapd fel végre a fejed és ne a vizet! Vizi Bea közel 6 órás előadása fantasztikus példákkal segítve tanít meg a felnőtt kommunikáció rejtelmeire.

Ne habozz tovább!

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub