TUDÁSTÁR BLOG

A munka-magánélet egyensúly – Denise R. Green

Képzeld magad a következő helyzetbe. Van egy jó állásod, ahol jól teljesítesz, és előléptetnek. Az új munkakör kissé kívül esik a komfortzónádon, de hamar beletanulsz, és még több feladatot bíznak rád az ügyességed miatt.

Észreveszed, hogy egyre több időt töltesz a munkahelyeden. Ezt eleinte annyira nem bánod, hiszen szereted azt, amit csinálsz, kihívást is találsz benne. Majd szépen lassan a hétvégéid is a munkáról szólnak.

A családoddal és barátaiddal egyre kevesebb időt töltesz. Visszaidézni sem tudod, mikor voltál utoljára moziban a barátaiddal, mikor vacsoráztál kettesben a szerelmeddel, vagy a gyerekeddel mikor töltöttél el egy-két órát.

Már érzed, hogy valami változtatásra lesz szükséged, de nem tudod pontosan megfogalmazni mi is lehet a kiváltó ok. Amikor pittyen a telefonod, görcsbe rándul a gyomrod és átvillan az agyadon, hogy megint milyen email érkezhetett.

A külsődön is meglátszik a stressz, hajlamtól függően vagy nagyon lefogytál, vagy pedig meghíztál. Bőröd szürkés, vérnyomásod egyre rosszabb, arról nem is beszélve, hogy rossz az alvásminőséged és ez csak rontja a helyzetet.

Elhatározod, hogy véget vetsz ennek az ördögi körnek, és megtalálod a munkahely-magánélet egyensúlyt.

A könyvről készített videó lejátszásához kattints a lejátszás gombra:

Igen ám, de ahhoz, hogy megtaláld az egyensúlyt, el kell felejtened a tipikus munkahely-magánélet egyensúlyt kergető álmokat. Ez ennél sokrétűbb, mint hogy két részre osszuk az életünket. Ahhoz, hogy kiteljesedjünk, és az egyensúlyt megtaláljuk, érdemesebb az életünket négy részre osztani, és ezt megvizsgálni.

Ebben lesz segítségedre ez a videó, ami Denise R. Green: A munkahely-magánélet egyensúly című könyve alapján készült.

Most megismered az élet négy fő területét, és a videó végén egy gyakorlati tanáccsal segítünk, hogy még jobbak legyenek a mindennapjaid.
Lássuk is az egyensúly négy területét!

Az első terület: A tudatunk

Az életünk ezen részét úgy tudnánk a legjobban definiálni, amikor önmagunkkal foglalkozunk. Amikor olyan tevékenységeket végzünk, amiben komfortosan és jól érezzük magunkat, valamint pihentetően hat ránk. Ilyen tevékenység lehet az olvasás, kertészkedés, rajzolás, sport vagy bármilyen hobbi.

Az egészséges egyensúly megtalálásához elengedhetetlen az olyan időtöltés, amikor a saját gondolatainkkal vagyunk és kikapcsolódhatunk. Keress olyan tevékenységet, amit élvezel! Hogyan találd meg ezt az időtöltést?

Próbálj ki több területet! Lehet, hogy olyasmit fogsz a legjobban élvezni, amit nem is gondoltál volna! Ha úgy érzed, hogy pillanatok alatt eltelt az idő, szuperül érezted magad, és várod a következő alkalmat, amikor végezheted ezt a tevékenységet, akkor megtaláltad!

Fontos, hogy ezt az énidőt építsd be a hétköznapjaidba. Tervezz be a naptáradba rendszeresen olyan időtartamot, amikor a hobbidat csinálod! Ez az idő legyen szent és sérthetetlen!

A második terület: A test és viselkedés

Ép testben ép lélek, tartja a mondás. A megjelenésünk és gesztusaink sokat elárulnak az önmagunkkal való viszonyunkról, vagy arról, hogy hogyan érezzük magunkat az adott pillanatban.

Szégyenlősök vagyunk, vagy magabiztos a kisugárzásunk? Életteliek vagyunk, vagy befelé fordulók? Ezt azonnal érezni fogják a körülöttünk lévők. Ha az önbizalmunkkal probléma van, akkor felborul az egyensúly is.

Ha belül szorongunk, az megjelenik a testbeszédünkön. De gondoltad volna, hogy visszafelé is működik a hatás? Ha olyan testtartást, mimikát, gesztust veszel fel, ami magabiztosságot, jókedvet, önbizalmat sugároz, akkor egy idő után ténylegesen így fogod érezni magad!

Mosolyogj többet, húzd ki magad, emeld fel a fejed! Ha legközelebb azon kapod magad, hogy keresztbe teszed a karjaid, legyél tudatos, és vegyél fel egy nyitott testtartást!

A harmadik terület: Emberekkel való kapcsolatunk

A barátaink számától függetlenül, meg kell vizsgálnunk azt, hogy milyen minőségű kapcsolataink vannak. Mi az alapja az adott barátságnak, szeretet, kiegyensúlyozottság, vagy egy a személyünkre mérgező hatású kapcsolat?

Légy tudatos az emberi kapcsolataid terén, és zárd ki az életedből a mérgező személyeket.

Minden ember számára fontos a szociális élet. Úgy vagyunk berendezkedve, hogy szükségünk van a jó kapcsolatok kiépítésére életünk minden területén, legyen az család, barátok vagy a munkahely.

Ha például a munkahelyünkön nem tudunk jó baráti kapcsolatokat kiépíteni, akkor egy idő után egyre kevesebb kedvünk lesz ahhoz, hogy bejárjunk dolgozni, és semmilyen örömöt nem fogunk ott találni.

De a kapcsolataidat tudatosan ápolnod is kell. Tudatosan tervezz minőségi időtöltést a családoddal, pároddal, barátaiddal!

A negyedik terület: Kapcsolataink a környezettel

A behatárolhatatlan „minden egyéb más” kategória amennyire megfoghatatlan, annyira fontos része az életünknek. Ide sorolhatjuk az időt, technológiát vagy a tulajdonodban lévő dolgokat.

Természetesen, minden egyén függő, és élhet valaki a legnagyobb rendetlenségben is boldogan, de egy átlagember stressz-szintjét nagyban befolyásolja a rendetlenség, kosz, hangos tévé, mosatlan ruhák látványa, vagy egy ápolatlan kert.

Törődj a fizikai környezeteddel, tarts rendet, és értékeld a dolgokat, amik körül vesznek. Ha azt veszed észre, hogy nincs időd az otthonod és környezeted rendben tartására, akkor gondold át, hogy hogyan tudnád egyensúlyba hozni ezt a területet is!

Most, hogy megismerted a négy területet, ahol törekedned kell az egyensúlyra, útravalóként adunk néhány tippet, hogyan legyél te is az időbeosztás mestere.

Kevés annál kimerítőbb dolog van, mint egy stresszes, rosszul megszervezett nap. Ráadásul, amikor ránk szakad rengeteg feladat, akkor érezhetjük úgy magunkat, hogy azt sem tudjuk, mivel kezdjük a munkát. Pánikolás helyett higgadtan át kell gondolnunk, mit hogyan fogunk megvalósítani. A „2D2Cs” módszer abban segít, hogy több oldalról megvizsgálj egy feladatot, és jól tudd kezelni azt.

Delegáld!

Nem feltétlenül neked kell minden feladatot megcsinálnod. Ha találsz egy kompetens embert, aki hasonló színvonallal el tudná végezni a feladatot, akkor add neki!

Dobd!

Ha valami nagyon nem megy, és nem találod rá a megoldást, akkor ne húzd vele az értékes időd. Dobd a feladatot!

Csináld!

Ha valamit muszáj megcsinálnod, akkor felesleges azzal vesztegetned az időd, hogy szenvedsz felette. Szorítsd össze a fogad, és kezdj neki!

Csináld másképp!

Keress hatékonyabb módszert arra, hogy egy feladatot elvégezz! Légy kreatív!

 

Ha a négy terület az életünkben rendben van, akkor lehetőségünk van a kiegyensúlyozott, nyugodt élet megteremtésére. Ha viszont egyik pillér hiányzik, akár csak egy széknél, ha kitörik egy lába, akkor felborul az egyensúly.


Hol is kezdjük? Nem reális az, hogy egyszerre egyik napról a másikra akarjuk megváltoztatni az életünk minden szegletét. Az agyunknak idő kell ahhoz, hogy a változást szokássá alakítsa. Először válassz egy dolgot, aminek a megváltoztatását már ma elkezded.

Tűzd ki a célt, és határozd meg a lépéseket, hogyan változtatod az életed pozitív irányba. Ha egy szokás kialakításával megvagy, akkor ne habozz a következő elkezdésével. Te melyik területtel fogod kezdeni?

Neked melyik rész volt a leghasznosabb? Van olyan könyv amiről szívesen néznél rövidítést? Írd meg!

 

3 komment:

  1. Valahol rendben kell lenni,persze az a legszerencsésebb ha a magánélet és a munka is kielégít.52 éve dolgozom és volt hogy a magánéletem jutott zsákutcába és a jó munkahely (siker, elismerés, jó munkatársak stb ) húzott ki a gödörből.Olyan is volt, hogy – ritkán- a „nemszeretem munka” elvégzésében a családi háttér segített.
    Ami a legnehezebb az az” énidő”. Ha dolgozom akkor a munkahely szippant be- hiszen szinte több időt töltünk ott mint a családdal amíg aktív munkavállalók vagyunk- ha otthon akkor a család terhe zúdul ránk. Nehéz az egyensúly és így 72 év után már néhány okos tanácsot meg lehetne fogalmazni.De visszatekintve sem csinálnék sokkal másképpen. Édesanyámtól kaptam útravalónak amit továbbadok a gyermekemnek „Valahol rendnek kell lenni és törekedni kell, hogy a dolgok kiegészítsék egymást !”
    Nagyon hasznosak ezek a könyvek, csak azt sajnálom, hogy nekem már kissé későn .

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub