TUDÁSTÁR BLOG

A siker három alappillére – Sonja Lyubomirsky

Rengeteg guru, coach, önjelölt világmegváltó állítja, hogy most azonnal megtanítja neked, hogyan lehetsz sikeres. Leteszi eléd a tökéletes receptet. Csak most, csak annak a tudásnak köszönhetően, amit tőle kapsz, meg fog változni az életed.

Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy miért nem igaz, amit ezek a guruk ígérnek. Illetve nem pontosan úgy van, ahogy mondják, mert bizonyos mértékben igaz lehet, ha tényleg értékes tudást kapsz. De, amiről az összes ilyen csodatevő megfeledkezik az az, hogy jó alapok nélkül nem lehet nagy házat építeni.

Lehet átmeneti siker, kezdeti lendület, tapasztalhatsz kis, látványos fejlődéseket. De alapos, tartós és átütő változás sajnos az alapok megteremtése nélkül nem lesz.  Amilyen egyszerűnek hangzik, annyira nehéz és sok akaraterőt, kitartást kívánó feladat fenntartani az ideális egyensúlyi állapotot, ami hozzásegít a fejlődéshez és ezen keresztül a sikerekhez.

A cikk olvasásával már megtetted a legfontosabb lépést. Megfogalmaztad magadnak, hogy valamit változtatni szeretnél. Enélkül nem lehet előre mozdítani az életedet. Készülj fel arra, hogy ez egy hosszú folyamat lesz, de ahogy haladsz előre az időben, egyre könnyebb és könnyebb lesz, hiszen szokásokká alakítod a tevékenységeket.

Légy kitartó, de türelmes is egyben, ne akarj egyszerre mindent felforgatni az életedben. Egyszerre csak egy területen kezdj el változtatni, majd, ha ott sikeresen szokássá alakítottad az újonnan elsajátított rutint, akkor kezdj el egy következő területet fejleszteni.

A siker három pillére

Gondolkozz el azon, hogy mi kell a boldogsághoz! Nem olyan dolgokra gondolok, hogy sok pénz, jó kocsi vagy nagy ház. Egyszerűen próbáld megfogalmazni, mik lehetnek a boldogság összetevői.

A cikkben a siker és boldogság kulcsát három alappillérre fogjuk osztani.

A sikert képzeld el úgy, mint egy háromszög alapú piramist. A piramisnak szüksége van három támpontra, hogy stabilan álljon. Ha csak két pont lenne, nem rajzolna ki egy síkidomot, amiből aztán térbeli testet tudsz rajzolni.

Ha mégis megpróbálsz belőle térbeli testet rajzolni, előbb-utóbb el fog dőlni és kezdheted elölről az egészet.

Az első pillér, az egészséged

Mi az, ami, ha nincs rendben, semmi más sem megy jól? Nem leszel hatékony, kedves, türelmes, kitartó. Nem érsz oda sehova, fizikailag képtelen vagy dolgokra, vagy mentális problémák akadályoznak meg benne. Ez bizony nem más, mint az egészség.

A tested egy elképesztően bonyolult gép. Rengeteg dologra van szüksége ahhoz, hogy maximális teljesítményen tudjon működni és ne essen szét idő előtt azért, mert túl van terhelve. Nézzük meg, mely területekre bonthatjuk az egészségünk alapjait.

A pihenés

Megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés nélkül, nem leszel hatékony és ezen keresztül nem leszel sikeres. A kutatások azt mutatják, hogy ha három-négy napig nem alszol eleget, mondjuk hét-kilenc óra helyett három-öt órát sikerül aludnod, mérhetően csökken az IQ-d. 

Az alvás hiánya elképesztően negatív hatással van az agyadra. Három-négy nap csökkentett mennyiségű alvás olyan, mintha egy napot kihagynál. A reakcióidőd romlik, nem tudsz rendszerben gondolkodni és tervezni. A döntéseid meghozatalánál előtérbe kerülnek az impulzív, érzelmi alapú döntések a racionálisak helyett. Érzelmi alapú döntésekkel pedig nem lehet a siker felé haladni.

Emellett alvás közben megy végbe rengeteg regenerációs folyamat a testedben. Az agyad ekkor tisztítja meg magát a felhalmozódott méreganyagoktól. Az izmaid alvás közben regenerálódnak, de még a törött csontod is gyorsabban gyógyul alvás közben.

Gondolj bele, mit csinálsz, amikor beteg vagy! Eszel, iszol és rengeteget alszol az előírt gyógyszerek beszedése mellett. Ha kihagynád a pihenést a képletből sokkal lassabban gyógyulnál meg, netán még betegebb lennél.

Kutatások bizonyítják, ha egy gyermek nem tud eleget aludni, kisebbre fog nőni. Alvás közben termelődik a növekedési hormon, ami a nevéhez hűen a növekedésért felelős. Fiatal korban az alváshiány lassíthatja a növekedést, idősebb korban pedig lassítja a regenerációt.

Az étkezés és a folyadékbevitel

“Az vagy, amit megeszel.”, tartja a mondás. Sokan az egyik utolsó dolognak tartják az életminőségük szempontjából, hogy mit esznek vagy mennyi folyadékot visznek be a szervezetükbe.

Van egy villanyszerelő barátom, aki nemrég csinált nálam néhány egyszerű, de időigényes munkát. Reggel kilenc és délután hat között két doboz energiaitalt ivott meg, semmi mást nem fogyasztott.

A munka minősége jó lett, de borzasztó lassan haladtunk. Annak ellenére, hogy én is segítettem azokban a feladatokban, amihez nem kellett villanyszerelői szakértelem, az egész nap elment néhány lámpa és konnektor felszerelésével. Biztos vagyok benne, hogy ha megfelelően táplálkozott volna és elegendő folyadékot vitt volna be a testébe, sokkal gyorsabban haladtunk volna.

Az étkezés során rengeteg olyan tápanyagot viszel be a szervezetedbe, amelyek szükségesek a tested és az agyad rövidtávú működéséhez és hosszútávú regenerációjához. Ha a szervezeted nem kapja meg ezeket az anyagokat, több dolog történhet.

Az egyik, hogy elkezdi önmagát leépíteni, hogy életben maradjon. Elkezd az izmaidból energiát kinyerni, mert nem viszel be elegendő szénhidrátot és fehérjét, hogy fenntartsd az izomtömegedet.

Emellett folyamatosan az éheztetés állapotában van a szervezeted. Amikor végre táplálékhoz jut, nem az lesz az első dolga, hogy azt a táplálékot felhasználja üzemanyagként. Pánikszerűen elkezdi raktározni, hiszen ki tudja, mikor jut legközelebb energiához. Ez pedig hosszútávon az elhízást eredményezheti.

Egyél rendszeresen, figyelj a kalóriabevitelre és fogyassz minőségi élelmiszereket. A legtöbb orvos egyetért abban, hogy az élelmiszeren nem éri meg spórolni. Amikor gyengébb minőségű élelmiszert fogyasztasz, a jövőbeli egészségedet áldozod fel.

Természetesen nem kell kilonként tízezer forintos sonkát és méregdrága halakat enned minden nap. Érdemes kerülni a gyorséttermeket, és a gyorsan felszívódó szénhidrátokat, például a fehérlisztet vagy a cukrot. Fogyassz minél kevesebb kész ételt, és törekedj arra, hogy az alapanyagokból te készíted el a fogást. Például, ne vedd meg a fagyasztott lasagne-t, hanem te készítsd el otthon.

A folyadékbevitel talán még ennél is fontosabb. A tested hatvan százaléka víz. Ez azt jelenti, hogy egy 100kg-os ember testében 60kg víz van.

Nézzük meg, mi történik a testedben, ha egyáltalán nem iszol folyadékot.

Naponta körülbelül két és fél liter vizet veszítesz párologtatással a bőrön, a tüdőn keresztül és egyéb módokon. Ha elveszíted a testtömeged két százalékát, ebben a példában két litert, elfog a szomjúság érzése. A veséid elkezdenek takarékon működni. Ennek köszönhetően sokkal lassabban ürülnek majd ki a toxinok, azaz méreganyagok a szervezetedből, amik így elkezdenek felhalmozódni.

Ha elveszíted a testtömeged négy százalékát a véred besűrűsödik. A tested leállítja az izzadás folyamatát, hogy ne veszítsen több folyadékot, tehát megszűnik a tested hűtése és az agyad egyszerűen elkezd felforrni, ha túl meleg van.

Ha elveszíted a testtömeged hét százalékát, ami jelen esetben hét liter, a tested nem tudja tovább fenntartani a vérnyomásodat. A tested elkezdi csökkenteni a vér áramoltatását a beleid és a veséid felé. Mivel a veséid már nem szűrik ki a méreganyagokat a véredből, még jobban felgyorsul ezeknek a felhalmozódása.

Ha elveszíted a testtömeged tíz százalékát, a tested már egyáltalán nem tudja szabályozni a szerveid hőmérsékletét, ezért növekszik a túlmelegedés kockázata. A májad és a veséid leállnak, nincs ami kiszűrje a méreganyagokat a véredből.

Napi két és fél liter folyadékveszteséggel számolva ezt az állapotot három-öt nap alatt eléred.

A napi 2-4 liter vízfogyasztás esetén az agyad, a veséd, a májad, a beleid, tökéletesen fognak működni. A véred nem sűrűsödik be, így a szíved könnyen tudja pumpálni a tested bármely pontjára. A fizikai megterhelés sem jelent kockázatot, mert a tested tudja hűteni magát.

Fogyassz elegendő, legalább napi három liter folyadékot! Törekedj arra, hogy minden órában megiszol egy pohár vizet. Vagy tölts le egy alkalmazást a telefonodra, ami mindig emlékeztet arra, hogy itt az ideje a folyadékpótlásnak! Hidd el, rövid időn belül érezni fogod a pozitív változást!

A mozgás

Sokan elhanyagolják, hátra sorolják a testmozgást, pedig fontos része az egészséges életmódnak. Ha rendszeresen sportolsz, az izmaid mellett az ereid és a tüdőd is sokkal edzettebb lesz.

Ha jobb állapotban van az ér- és légzőrendszered, több üzemanyagot tud szállítani a sikerért leginkább felelős és a legenergiaigényesebb szervednek, az agyadnak. Ha jó állapotban van a tested, jobban fog működni az agyad is. Tartja is a mondás, hogy ép testben ép lélek.

A mentális egészség

A fizikai egészség mellett nagyon fontos, hogy a mentális egészségedre is fordíts energiát. Nem elég fizikailag kiegyensúlyozottnak lenned. Ha folyamatosan stresszes és feszült vagy, az ugyanúgy visszaveti a teljesítményedet, mint a fizikai fáradtság.

A mentális problémák jelentős része felszámolható önfejlesztéssel, önmagad megismerésével és ezen keresztül a problémák feldolgozásával. Beszélgethetsz a problémáidról barátokkal, ismerősökkel, akik külső szemlélőként objektívabbak lehetnek nálad.

Kiváló kezelés a művészet. Versek írása, festés, zenélés vagy akár egy napló elkezdése. Egy napló írása segít kívülről szemlélni a veled történt traumákat és sokkal könnyebb lesz utána feldolgozni, mintha csak magadban érlelnéd.

Ha pedig nem sikerül egyedül, barátokkal, ismerősökkel feloldanod a belső feszültségeidet, nyugodtan fordulj szakemberhez. Ha fáj a lábad, vagy lázas vagy, elmész egy orvoshoz. Ha a lelked beteg, akkor is nyugodtan fordulj egy erre szakosodott személyhez.

Ha pedig az a célunk, hogy új kapcsolatokat hozzunk létre, legyenek azok üzleti, baráti vagy romantikus kapcsolatok, szeretnénk a legjobb formánkat hozni.

Ezért fontos, hogy felkészülten, minden eshetőségre készen kerülj abba a helyzetbe, amikor első benyomást kell tenned valakire! Ebben leszünk most a segítségedre!

Nézzük is a tippeket!

Első tipp: Figyelj a testbeszédedre!

Kommunikációnknak a legkisebb része, mindössze 7%-a áll verbális jelekből. A maradék 93% non-verbális jelekből tevődik össze. Ennek a 93%-nak pedig több, mint a fele a testbeszéd jeleiből jön létre. Ezért nagyon fontos, hogy komoly hangsúlyt fektess a testbeszéd területére!

A szem, az arc, a kéz és a tested többi része által közvetített jelekkel nyered meg, vagy veszíted el a jó első benyomást. Egy kis odafigyeléssel sokat javíthatsz rajta.
Fontos része a testbeszédnek a tekintetünk. Már nagyon fiatal korban megtanuljuk, hogy amikor beszélünk valakivel, a szemébe kell nézni. Ez nagyon hasznos tanács, de kiegészítésre szorul.

Mielőtt felvennénk valakivel a kapcsolatot, bele kell nézni a szemébe. Ezzel mutatjuk az őszinte, nyílt érdeklődésünket.

Ha meg akarsz szólítani valakit, keresd a tekintetét!

Próbáljátok ki egy barátoddal, hogy bementek ketten egy kávézóba és leültök egy-egy asztalhoz. Az egyikőtök intenzíven keresse a felszolgáló tekintetét, a másik bámulja a padlót. Vajon kihez fog előbb odamenni a pincér?

Második tipp: Ne izegj-mozogj, ne idegeskedj!

A folytonos mocorgás aláássa a hitelességedet. Sugallj kiegyensúlyozottságot és nyugalmat! A mozdulataid legyenek nyugodtak és kimértek. Persze ne legyél csigalassú, de kapkodni sincs értelme. Ezzel a megfontoltsággal azt a látszatot kelted, hogy olyan ember vagy, aki tudja, mit csinál.

Egyik ösztönös viselkedésünk, hogy másoljuk a partnereink viselkedését és hangulatát. Ha te nyugodt vagy, körülötted is nyugodtak lesznek. Ha te idegeskedsz, körülötted is idegesebbek lesznek az emberek.

A nyugodtságod befolyásolni tudod a testtartásoddal is! Tartsd a fejed magasan, emeld ki a mellkasod, és legyen egyenes a hátad. Gondolj azokra az állatokra, amelyekre azt szokták mondani, hogy fenségesek. Neked is így kell mozognod! Eleinte kicsit erőltetettnek tűnhet, mert nem ezt szoktad meg. De hamar ráérzel majd és a visszajelzések is jönnek majd.

Ne bizonytalanodj el, ha minden szem feléd fordul, amikor belépsz egy szobába! Ez annak a jele, hogy működik a testtartásod. A célod, hogy kapcsolatot létesíts az emberekkel. Ennek első lépése a figyelemfelkeltés. Ez pedig jó tartással könnyebb.

Harmadik tipp: Vedd fel a csevegési partnered hangulatát!

Két ember hangulata olyan, mint két különböző frekvencia. Minél közelebb van egymáshoz a kettő, annál gördülékenyebb az információ áramlása és értelmezése. Próbálj egy frekvenciára kerülni azzal, akivel beszélgetsz!

Ha ő izgatott, te is válj izgatottá, ha nyugodt, nyugodttá, ha szomorú, szomorúvá. Ha látja, hogy hasonló hangulatban vagy, mint ő, sokkal szívesebben fog veled beszélgetni. Talán tettetésnek tűnhet, de tudat alatt is ezt csináljuk. Csak egy kicsit felerősíted tudatosan.

Figyelj arra, hogy ne ess át a ló túloldalára, és ne legyél túl vibráló! Próbálj úgy tekinteni a gyakorlatra, mintha tükörbe néznél. Ne kontrázz rá a másik félre, és ne legyél nála izgatottabb, szomorúbb vagy dühösebb. Tartsd az ő mértékét.

Negyedik tipp: Használj vicces, szokatlan beszélgetési témákat!

Semmi sem unalmasabb, mint egy megszokott időjárásos csevegés. Készülj néhány nem szokványos beszélgetési témával! A hangulat enyhítésére és a gyanakvás csökkentésére. De ne légy közömbös. Beszélj őszintén és szenvedéllyel.

Gondolj olyan dolgokra, amikkel könnyű azonosulni, de érdekesebbek, mint a reggeli köd. A témákat tekintve csak a képzeleted szab határt. Főzés, nyaralás, állattartás, ejtőernyős ugrás… bármi lehet!

Például, ha tudod, hogy a beszélgetőpartnered szereti a kutyákat, kezdj a saját kutyádról vagy valaki máséról mesélni. Ha ismered egy érdeklődési körét, próbálj arra lőni. Nyugodtan próbálkozhatsz polgárpukkasztóbb témákkal is, ha tudod, hogy nem fog megsértődni a partner.

Ötödik tipp: Legyél papagáj!

Amikor valaki beszél hozzád, mesél valamit, néha kérdezz vissza! Mindig csak egy-egy szót az általa elmondott mondatból. Emiatt úgy érzi majd, nagyon figyelsz rá és sokkal lelkesebb lesz.

Például, ha egy kollégád, akiről tudod, hogy biciklivel szokott munkába járni, és mégis reggel az irodában azt mondja, hogy “Busszal jöttem reggel dolgozni.”, visszakérdezel, hogy “Busszal?”. “Igen!” és azonnal folytatja a beszélgetést, mert úgy érzi, élvezi az osztatlan figyelmedet.

Mindig a mondat fontos részeire kérdezz vissza, ne kötőszavakra vagy véletlenszerűen bármire. Figyelj a másikra, és akkor nem kerülsz kellemetlen helyzetbe!

Vigyázz, nehogy túlzásba ess, és úgy érezze a másik fél, hogy kifigurázod! A kulcs, hogy őszintén érdeklődsz a másik története és annak részletei iránt.

Hatodik tipp: Add tovább a jó híreket!

Ne bántsd a hírhozót! Tartja a mondás. Azokat az embereket, akik folyton rossz híreket hoznak, automatikusan negatívabban ítéljük meg. Legyél te az, aki a jó híreket hozza! Ha birtokodba kerül valami pozitív információ, add tovább!

Így te leszel az a személy, akihez mindig mennek majd, ha jó híreket akarnak hallani. A jó híreket mindenki szereti.

Ez a tippet ötvözheted azzal, hogy bókolsz az embereknek a hátuk mögött! Talán furán hangozhat elsőre, de hatékonyabb, mint gondolnád. Egymás háta mögött beszélni nem szép, de hitelesebb lehet egy bók közvetve, mint közvetlenül. Ha valaki azt mondja neked, hogy valakitől hallotta, hogy te nagyon kedves vagy, mit érzel?

Azt a valakit sokkal jobban fogod kedvelni attól a pillanattól. Nem csak veled szemben, hanem a hátad mögött is kedves veled.

A siker második pillére, a szociális kapcsolatok

Minden embernek szüksége van szociális kapcsolatokra. Egyik alapvető feltétele annak, hogy egészségesek legyünk mentálisan, hogy legyenek más emberek a közelünkben. Társas lények vagyunk, evolúciós ösztönünk, hogy tartozni akarunk valahová.

Ha pedig ez a valahova tartozás érzés nincs meg, az káros hatással lesz az egészségünkre és ezen keresztül a sikereinkre is. Depressziósak leszünk, leépülnek a szociális képességeink és egyre nehezebben tudunk új kapcsolatokat létrehozni.

Egy 83 éve futó harvardi kutatás szerint a boldogság legfontosabb feltétele az, hogy elegendő mennyiségű és minőségű szoros szociális kapcsolatunk legyen. Azok, akiknek jobb a párkapcsolata, több közeli barátja van és jobb a kapcsolata a rokonaival, boldogabbak és tovább élnek.

A szociális kapcsolatokat két csoportra osztjuk, szoros és laza kapcsolatokra. A szoros kapcsolatok, a közeli barátok, a rokonok, a párkapcsolat és minden ehhez hasonló kapcsolat.

A laza kapcsolatok az ismerősök. A kollegák, az ex-kollegák, a volt iskolatársak, a szomszédok. Mindenki, akivel nem vagy napi kapcsolatban, azok az emberek, akikkel nem feltétlenül mozogtok egy társadalmi osztályban. Mindkettő nagyon fontos és mindkettő más miatt. Vizsgáljuk meg mindkét csoportot.

A szoros kapcsolatok

A szoros kapcsolatok elengedhetetlenek az egészségünkhöz és az ép eszünk megőrzéséhez. Ahhoz, hogy mentálisan egészségesek maradjunk, szükségünk van rendszeres szociális interakciókra.

Érintésre, ölelésre, beszédre, mindenre, amire csak egy társas lénynek szüksége lehet. Ha ezeket a dolgokat nem kapjuk meg, depressziósak leszünk, jelentősen romlik a szellemi és a fizikai állapotunk is.

A laza szociális kapcsolatok

A sikeresség szempontjából ezek legalább olyan fontosak, mint a szoros kapcsolatok, mert ezeken keresztül juthatunk hozzá rengeteg tudáshoz, más nézőpontokhoz és átjárásunk lesz más társadalmi osztályokba.

A szoros kapcsolatok jellemzője, hogy az emberek, akik ebbe a kategóriába esnek, jellemzően ugyanazokban a körökben mozognak, mint mi. Ugyanazt a szeletét látják a világnak és nagy valószínűséggel hasonlóan is élik meg azt.

Ezzel szemben a laza kapcsolataink sokszor az élet teljesen más területeiről vannak és ezért sokkal értékesebbek kapcsolati tőke szempontjából. Ha nyitott vagy a világra és ismerkedsz a saját szűk szociális hálódon kívüli emberekkel is, rengeteg hasznos laza kapcsolatra tehetsz szert. Ezeken keresztül pedig új horizontok nyílnak meg számodra.

Például, ha van egy autószerelő ismerősöd, neki valószínűleg lesz egy csomó másik szerelő ismerőse is és ahelyett, hogy az internetet kezded böngészni megkérdezed őt. Vagy ha munkahelyet keresel, és tudod, hogy egy régi ismerősöd vagy egy szomszédod egy olyan cégnél dolgozik, ahol te is szívesen dolgoznál, meg tudod kérdezni, hogy van-e felvétel. Sok cég nem is tesz ki álláshirdetéseket, hanem kizárólag ajánlás alapján lehet bekerülni hozzájuk.

Egy-egy ilyen laza kapcsolatnak köszönhetően sokkal gyorsabban juthatsz előre az életben. Megismerhetsz más nézőpontokat és más élethelyzeteket. Fontos, hogy ne zárkózz be a saját kis buborékodba, hanem maradj nyitott.

A hozzád legközelebb álló öt ember

Már szinte önfejlesztési közhely, hogy a hozzád legközelebb álló öt ember átlaga vagy. Pénzügyi helyzetben, képzettségben, külső megjelenésben és még sok más tulajdonságban. Mit jelent ez?

Nem kell foggal körömmel ragaszkodnod a szoros szociális kapcsolataidhoz. Könnyen lehet, hogy az életed során kapcsolatba kerültél emberekkel, akik az adott életciklusban segítettek abban, hogy előrébb juss, de már túlnőttél rajtuk. Nem adtok már egymásnak semmit.

Ez önzőn hangozhat, de végül is miért tartasz fenn szociális kapcsolatokat? Azért, mert kapsz belőlük valamit. Feltöltenek, lelki szemetesládaként működnek és új dolgokat tanulsz tőlük. Új értékrendek és világnézetek ragadnak rád általuk.

De ha az értékrended és a világnézeted olyan irányba tolódott el, ami már nem összeegyeztethető a korábbi szoros kapcsolatoddal, nyugodtan átalakíthatod laza kapcsolattá. Sőt, valószínűleg magától is átalakul majd.

Az emberek folyamatosan változnak, és nem kell csupán udvariasságból vagy megszokásból közel maradnunk egymáshoz, hanem a változással együtt változtatjuk a környezetünket és a körülöttünk lévő öt embert is, akiknek köszönhetően további fejlődésen megyünk majd keresztül.

A siker harmadik pillére: Tudás és tanulás

De miért olyan fontos az önfejlesztés és tanulás a sikerhez vezető úton? Nem csak azért, mert különböző képességeket szerzel meg. Ennél összetettebb a dolog.

Alázat és kritikus gondolkodás

Biztosan észrevetted már, hogy azzal, hogy tanulsz és egyre többet tudsz a dolgokról ahelyett, hogy egyre magabiztosabb lennél a saját igazadban, inkább egyre több kétséged lesz. Hogy értsük, hogy ez miért van, értenünk kell a Dunning-Kruger hatást. 

A Dunning-Kruger hatás az a jelenség, hogy valaki minél kevesebbet tud az adott területről, annál inkább úgy érzi, hogy szakértője a témának. Viszont ahogy egyre többet tud a dologról, annál bizonytalanabb lesz a saját tudásában.

Amikor pedig elegendő tudást szerzett, már szakértője a területnek, újra magabiztos lesz a témában. Azzal, hogy egyre többet tudsz valamiről, elkezded feltételezni, hogy a többi dologban sem feltétlenül van igazad és alázatosabbá válsz.

Ez az alázat pedig kaput nyit rengeteg új tudás felé, amik elől eddig elzárkóztál vagy nem is érdeklődtél irántuk, mert azt gondoltad, már eleget tudsz róluk.

Az életminőséged javítása

Abban a pillanatban, hogy elkezdesz tanulni, folyamatosan olyan információkhoz jutsz hozzá, amikkel hatékonyabbá, boldogabbá tudod tenni az életedet. Az első két pont az egészség és a szociális kapcsolatok voltak.

Rengeteg, ehhez a két dologhoz kapcsolódó tudást tudsz megszerezni, ami után hatékonyabban tudod menedzselni az étkezésedet, alvásodat, mozgásodat vagy éppen a folyadékbeviteledet.

Tanulhatsz testbeszédet, érzelmi intelligenciát, pszichológiát, közgazdaságtant, viselkedéstudományt és rengeteg olyan dolgot, ami közvetlenül vagy közvetve kapcsolódik a szociális kapcsolataidhoz és javítani tudsz a minőségükön az új tudásnak köszönhetően.

Emellett pedig nem lesz olyan téma, amihez ne tudnál hozzászólni. A small-talk királya vagy királynője lehetsz, ha elég területen van mély tudásod, amivel konstruktívan hozzá tudsz szólni szinte bármilyen témához. Ennek segítségével pedig a végtelenségig tudod bővíteni a laza kapcsolataid számát, ami a jövőbeli sikereid egyik legfontosabb katalizátora, hiszen ezeken keresztül rengeteg lehetőség nyílik majd meg előtted.

A tudásnak köszönhetően ugyancsak átjárásod lesz más társadalmi csoportokba, más mikroközösségekbe, amiket pozitívan fel tudsz majd használni a sikereid kovácsolása közben.

A változás

Hogyan változhatna bárki, ha nem változik a világképe? Ha nem változik az értékrendje és nem fejlődik a személyisége? Azzal, hogy nem tanulsz és fejleszted magadat, megrekedsz a fejlődésben és nem fogsz változni.

A változás nem rossz dolog. Az, hogy rájössz, hogy korábban butaságokat csináltál és ma már máshogy csinálnád, nem fogja teljes mértékben összedönteni az addigi életedet. Mindenki követ el hibákat. A feladat az, hogy tanuljunk belőlük és ne kövessük el őket újra.

Ahogy egyre több tudásra teszel szert, egyre gyakrabban hasonulsz meg. Egyre több olyan dolog jut eszedbe, amit a múltban tettél és ma már máshogy csinálnád. Sokszor mondják, hogy a változást el kell fogadni. Ez igaz a saját változásodra is.

Sőt nem csak el kell fogadnod, hanem erőltetned kell. Minél több új tudásnak, új stresszhelyzetnek kell kitenned magad. Minél többször kell kilépned a komfortzónádból, mert a változás és a folyamatos fejlődés az, ami a siker felé vezet majd.

A tudás egy kicsit kilóg a három pillér közül, mert nem feltétlenül leszel egyből boldog, ahogy többet tudsz valamiről. Ugyanakkor az önfejlesztés hozzásegít ahhoz, hogy jobban megismerd és megértsd önmagadat és a környezetedet, eloszlassa a kétségeidet és kivegye az alapot a komplexusaid alól, aminek köszönhetően felgyorsulhat a személyiséged fejlődése.

A tudás sokszor teher, de kisebb áldozat a teher, mint amennyit nyersz a tudás birtoklásával. Különösen, ha az a célod, hogy sikeres legyél.

A jó kommunikációs készség olyan, mint egy titkos összetevő. Nélküle nem fogsz igazán nagy sikereket elérni, de ha megtanulod a rejtelmeit, akkor megállíthatatlan leszel.

De a legfontosabb tipp, hogy legyél őszinte. A legjobb testbeszéd és szómágus is elvérzik, ha a szándékai nem tiszták. Egyszerűen azért, mert a hallgatóság érzi, hogy valami nincsen rendben.

Kezdj beszélgetni és ne félj kezdeményezni!

Te melyik területtel fogod kezdeni a változást? Írd meg!

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub