TUDÁSTÁR BLOG

10 dolog, ami biztosan kell, hogy sikeres legyél

Gondolkoztál már azon, hogy néhány ember miért lehet sikeresebb, mint a társaik? Csupán szerencséjük lenne? Vagy jókor vannak jó helyen? Szeretnél te is a sikeres emberek közé tartozni, de nem tudod, ezt hogyan érhetnéd el?

Nézd végig a videót ide kattintva, ami bemutatj azt a 10 dolgot, ami biztosan kell a sikerhez!

Elárulom, nem befolyásolja a sikeredet a szerencse vagy a sors. A sikert több szemszögből is vizsgálhatjuk. Vonatkozhat ez a karrierünkre, párkapcsolatunkra, tanulmányainkra. Egy viszont közös a sikerek elérésében. A sikeres embereknek különböző szokásaik, tulajdonságaik vannak, melyek segítenek a céljuk megvalósításában.

Összegyűjtöttünk tíz olyan szokást, ami a sikeres emberek mindennapjaiban jelen vannak, és ha te is az életed részévé teszed, akkor ezáltal te is azzá válhatsz!  

1. szokás: Tűzz ki célokat és képzeld el a sikert!  

Minden ember szokott álmodozni, vágyakozni. Viszont a sikeres emberek abban különböznek, hogy nem álmodoznak, hanem célokat tűznek ki. Ezek a célok lehetnek rövidtávú vagy hosszútávú célok is. Ráadásul ezekhez a célokhoz legtöbbször kidolgozott megvalósítási stratégiát is készítenek, és meghatározott határidőt szabnak meg a cél teljesítéséhez.

Így nem csak egy vágyakozás marad, hanem belátható időn belül meg fog ez a cél valósulni. A motivációd fenntartás miatt ezeket a célokat érdemes kézzel leírni, valamint a hozzá való stratégiát is feljegyezni. Ezáltal minden nap egyre közelebb kerülhetsz a sikeres megvalósításhoz.  

A sikeres emberek nem csak célokat tűznek ki az életükben, hanem ezeket a célokat vizualizálják is, ezzel még jobban segítve a megvalósulást. 

2. szokás: Meditálj! 

A sikeres emberek beleépítették a meditációt a mindennapi rutinjukba.meditáció segít abban, hogy hatékonyabban tudj koncentrálni egy feladatra, és higgadt tudj maradni a legstresszesebb napokon is. meditációt akkor végezd, amikor neked a legjobban beépíthető az életedbe.

Ez lehet reggel, este, vagy akár a munkahelyeden is napközben. Tarthat a meditációd pár percig, vagy akár egy órán keresztül is. Mint mindent, a meditálást is gyakorolni kell, nem várhatjuk el magunktól, hogy egyik napról a másikra tökéletesen végezzük a feladatot.  

A Harvard egyetem kutatói egy tanulmányban kimutatták, hogy napi 15 perc meditáció hatással van az idegrendszeredre és a vérnyomásodat is stabilizálni tudja. Ezt a kutatást nyolc héten keresztül végezték, és kimutatható javulást tapasztaltak a résztvevő alanyok fizikai állapotában.  

3. szokás: Kelj korán! 

Két embertípus létezik, a pacsirták és az éjjeli baglyok. Ha már a bioritmusod beállt az éjszakai életmódra, akkor adj időt a szervezetednek ahhoz, hogy ez megváltozzon. Próbáld kis lépésekben hozzászoktatni az új életstílushoz a szervezeted, kicsit feküdj le előbb aludni, és ehhez mérten kelj fel annyival korábban reggel. 

A Texasi egyetem 2008-as kutatásában olvashatjuk, hogy egyetemi diákok mindennapi szokásait és az egyetemi átlagukat vizsgálták meg. Azok a diákok, akik a koránkelők közé tartoztak, sokkal magasabb tanulmányi átlagot értek el, mint azok, akik késő estig maradtak fenn.   

Az első időszakban nehéz lesz, de kitartó munkával sikerülni fog. Plusz tipp, hogy este már ne fogyassz koffeint, így könnyebben el fogsz tudni aludni.    

4. szokás: Sportolj! 

Biztos már a könyöködön jön ki, hogy miért fontos sportolni, viszont sikeres emberek életének fontos része a testmozgás. Azon felül, hogy egy egészséges, esztétikus külsőt eredményez a sportaz Athletes Way könyv alapján azt mondhatjuk, hogy napi húsz perc sportolás segít kialakítani a tökéletes egyensúlyt a mentális és fizikai egészségben.

Ha testileg lefárasztod magad, akkor az elméd jobban tud koncentrálni az adott feladatra, így hatékonyabban, gyorsabban meg fogod tudni valósítani azt, ami egyenesen a sikerhez fog vezetni.  

A sportágat te szabhatod meg saját magadnak. Lehet ez séta, kocogás, vagy akár thai-boksz is. A lényeg, hogy szeresd az adott mozgásfajtát, és be tudd építeni a mindennapi szokásaidba.  

5. szokás: Írj naplót! 

Gyermekkorunkban sokunknak volt naplója, amit féltve őriztünk a párnánk alatt. Kitartóan írtunk bele minden nap arról, hogy mi történt velünk aznap, milyen érzéseink vannak.  

Felnőttként már kevesen mondhatjuk el magunkról azt, hogy aktív naplóírók lennénk. A sikeres emberek életében viszont a mai napig fontos helyen szerepel a mindennapos írás. Egy pszichológiai kutatás alapján a naplóírás nagyban hozzásegít ahhoz, hogy pontosabban megismerjük az érzéseinket, rájöjjünk ok-okozati összefüggésekre az aznap történtekkel kapcsolatban.

Az effajta önvizsgálat során az önismeretünk nagyban fejlődik, és ezáltal a későbbiekben sokkal jobban tudunk reagálni hasonló helyzetekre, ami egyenesen a sikerhez fog bennünket vezetni.  

A naplónkat írhatjuk számítógépen is, de a pszichológusok ajánlásával érdemesebb kézzel írni.  

6. szokás: Tarts szüneteket! 

A sikeres emberek rendszeresen iktatnak be szüneteket az életük több területébe is. Ezeket a szüneteket lehet a munkára, és lehet akár a közösségi médiára is vonatkoztatni. Lehetnek pár perces szünetek, vagy pedig egy hosszabb nyaralás is.  

LinkedIn cikke alapján a sikeres emberek mindennapi szokásai közé tartozik az a fajta szünet, mikor egy rövidebb időre elhagyják a munkahelyük épületét. Természetesen nem órákra tűnnek el a munkából, csak pár percre, hogy utána jobban bele tudjanak mélyedni újra a feladatokba.  

Ezalatt a rövid szünet alatt sétálhatsz egyet, nyújtózhatsz, ihatsz egy kávét, vagy akár meditálhatsz is. Fontos, hogy ne a közösségi médiát görgesd cél nélkül, hiszen ekkor nagyon hamar el fog telni a szüneted, és semmivel sem fogod frissebbnek és kipihentebbnek érezni magad

Időnként érdemes elmenni egy-egy rövidebb vagy hosszabb nyaralásra is, amikor fizikailag és mentálisan is fel tudsz frissülni.  

7. szokás: Fogadd el és tanulj a hibáidból! 

Minden ember életében vannak sikertelen periódusok. Az életed során biztos lesz még olyan, ami nem sikerül, ezt el kell fogadnod. Viszont a sikeres emberek nem zuhannak össze, és nem panaszkodnak, hanem előnyükre fordítják a kudarcot!

Dr. Guy Winch klinikai szakpszichológus kutatása alapján a kudarcunkat először több szemszögből kell megvizsgálnunk. Érdemes lehet külső véleményt is kérni erről. Ezután a megfelelő tanulságokat kell levonni, hogyan kellett volna reagálni, és végiggondolni az egész helyzetet, mit csináltunk jól illetve rosszul benne.

Ezután pedig önfejlesztéssel elérhetjük azt, hogy a következő hasonló szituációban már sikeresek legyünk.    

8. szokás: Vigyél rendszert a mindennapjaidba!

A sikeres emberek szokásai közé tartozik a feladataik, gondolataik, céljaik rendszerezése.Leicester egyetem kutatása alapján érdemes minden napra lebontva összeírni az aznapi feladatok listáját. Ebben a listában súlyozni lehet a feladatokat fontossági sorrend alapján. Az, hogy leírod a napi feladataidat, segít abban, hogy jobban meg tudd tervezni a napodat.

Amikor pedig egy feladatot sikeresen megcsináltál, az nagy lökést ad arra, hogy a többit is véghez vidd.  A napi feladataidat összeírhatod előtte való nap, aznap reggel, vagy akár vasárnaponként egy egész hétre előre megtervezheted a hetedet.

A listából kiválaszthatod azt a három feladatot, amit biztosan el kell aznap végezned, viszont a hatékony munkavégzés érdekében egyszerre csak egy feladatra koncentrálj!  

9. szokás: Mosolyogj!

Jól hallottad! A mosolygós, pozitív szemléletű emberek sikeresebbek az életben! A University of Missouri-Kansas City a mosolygásról készített átfogó kutatást. Ebben olvashatjuk, hogy ha mosolyogsz, akkor fiatalabbnak és magabiztosabbnak tűnsz.

Külső szemszögből szimpatikusabb leszel, ráadásul a mosolygástól ténylegesen jobb kedved is lesz, hiszen az agyad így dekódolja a mosolygásod. Nem utolsó sorban pedig a mosolygás ragadós, próbáld ki!  

Mosolyogj rá valakire, biztosan vissza fog mosolyogni rád!  

10. szokás: Olvass! 

A sikeres emberek szokásai közé tartozik az, hogy folyamatosan fejlesztik magukat. Mindig újabb és újabb ismeretet sajátítanak el, és ehhez elengedhetetlen az olvasás. Amíg a testünket sporttal tartjuk karban, addig az elménket olvasással.

A Philadelphiai egyetem egyik kutatásában olvashatunk arról, hogy a mindennapos olvasás milyen hatással van az agyunkra. A kutatásban vegyes korosztály vett részt, és az eredmények alapján minden korosztály rövid- és hosszútávú memóriája javult a mindennapos olvasás hatására.  

Mark Zuckerberg például kéthetente egy könyvet olvas el, Bill Gates hetente egy könyvet olvas el, míg Elon Musk egy interjú során azt a választ adta arra a kérdésre, hogyan tanult meg rakétát építeni, hogy „Könyveket olvasok”. 

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub