TUDÁSTÁR BLOG

3 szokás, ami megváltoztatja az életed

„Az vagy, amit újra és újra teszel. A kiválóság tehát nem tett, hanem szokás.” – mondta Arisztotelész

Tudni szeretnéd, hogy mely szokások változtathatják meg teljesen az életedet? Belefáradtál a tétlenségbe, és fejlődni szeretnél? Vajon ha változtatsz a szokásaidon, akkor az életed is megváltozik? Ha választ szeretnél kapni ezekre a kérdésekre, akkor jó helyen jársz. Ma három olyan szokást fogok neked bemutatni, amelyek teljesen megváltoztatják az életedet.

Nézd meg az erről készült videót is ide kattintva.

Nézzük is őket sorban.

1. szokás: Pozitív gondolkodás

A listát mindenképpen ezzel érdemes kezdeni, mert ez nem csak egy jó tulajdonság, hanem egyenesen az alapfeltétele annak, hogy megváltoztasd az életedet, és sikeres ember legyél. A pozitív gondolkodástól önmagában persze nem leszel képes nagyobb teljesítményre, de az optimista gondolatok jó motivációt nyújtanak ahhoz, hogy megtedd a szükséges lépéseket. Több kutatás is megerősítette, hogy a pozitív gondolkodás a jó életminőség és a sikeres élet alapja.

„Nincs a világon se jó se rossz; gondolkozás teszi azzá…” – Hamlet

A boldogabb emberek hosszabb ideig élnek, egészségesebbek és sikeresebbek. Próbáld meg tudományos alapon megközelíteni a boldogságot, és ne azt keresd, hogy mi, vagy ki tehet boldoggá. Ha megtanulod száműzni a negatív dolgokat és gondolatokat, akkor jól fogod érezni magadat a bőrödben, és a többi emberrel is megtalálod a hangot. Ha képes vagy erre, akkor sokkal nagyobb esélyed lesz a boldogságra.

A londoni Kings College kutatói 102 olyan személyt vizsgáltak, akiknek a pozitív gondolkodásában szorongásos rendellenességet diagnosztizáltak, majd a kutatásuk eredményét 2016 márciusában a Journal of Behavior Research and Therapy folyóiratban publikálták. A kutatók az egyik csoportot arra kérték, hogy képzeljenek maguk elé egy számukra kedvező képet három olyan problémáról, amellyel az előző héten szembesültek.

A másik csoportnak pozitív szóbeli visszajelzésekre kellett gondolnia, az utolsó csoport feladata pedig az volt, hogy amikor szorongani kezdtek, fel kellett idézniük bármilyen pozitív képet. A pozitív képet vizualizáló két csoportra nagyobb fokú boldogság, nyugodtság és kisebb szorongás volt jellemző, függetlenül attól, hogy ez összefüggésben volt-e bármilyen problémájukkal.

Néhány tanulmány arra az eredményre jutott, hogy a boldogság és a pozitív gondolkodás ugyan megalapozza a sikert, de ez fordítva nem igaz, tehát a sikertől önmagában nem leszünk boldogok. A Psychological Bulletin 2005. decemberi számában megjelent egy tanulmány, amely több mint 275.000 ember vizsgálatán alapult. Megállapította, hogy a legboldogabb emberek optimizmusuknak és pozitív gondolkodásmódjuknak tulajdonítják a sikereiket.

Dr. Lyubomirsky, az UC Riverside vezető kutatója szerint „amikor boldogok vagyunk, hajlamosak vagyunk arra, hogy magabiztosnak, optimistának, energikusnak érezzük magunkat, mások szemében pedig kellemes és barátságos embernek tűnünk ilyenkor. A boldog emberek így saját előnyükre fordíthatják azt, ahogyan mások látják őket.

Egy másik kutatás során azt is megfigyelték, hogy a pozitív gondolkodás hosszabb életet eredményez. 1930-ban egy kolostor 18-32 év közötti apácái önéletrajzot készítettek, amelyeket a Kentuckyi Egyetem kutatói vizsgáltak meg és értékeltek egy pozitív skálán. A tudósok hatvan évvel később újra felkeresték a még élő 75-90 év közötti apácákat, és kiderült, hogy a legmagasabb életkort elérő apácák kivétel nélkül pozitív gondolatokat vagy érzelmeket fogalmaztak meg az 1930-ban íródott életrajzukban.

Ha tehát meg akarod változtatni az életedet, és sikeres akarsz lenni, kezdj el pozitívan gondolkodni.

2. szokás: Testmozgás

Oké, a testmozgás segít megőrizni a testi-lelki frissességedet, de vajon hogyan tudja megváltoztatni az életedet? Számítottam erre a kérdésre, és hidd el, jó pár okom van arra, hogy a testmozgást életmód-befolyásoló tényezőnek tekintsem. Először is a rendszeres mozgástól jobban és magabiztosabban érzed magadat, ami egyebek mellett a teljesítményedre is kedvezően hat.  A testmozgás a szorongás és a stressz csökkentésében is segít, és fejleszti a pozitív gondolkodást, ami jobb mentális jólétet eredményez.

Ezenkívül megváltoztatja az agyműködést, és segít enyhíteni a stresszel kapcsolatos tüneteket, mert azokra az agyterületekre hat, amelyek szabályozzák a stresszt és a szorongást. A testmozgás az agy szerotonin- és norepinefrinszintjét is növelheti, és ezáltal kordában tartja a depressziós érzéseket, valamint serkenti az endorfintermelést, ami kedvez a pozitív érzések kialakulásában és a fájdalomérzékelés csökkentésében. Ezen felül kimutatták, hogy a testmozgás csökkenti a szorongásos tüneteket.

A szorongással küzdő embereknek a mozgás segíthet abban, hogy jobban megismerjék mentális állapotukat, és leküzdjék félelmeiket. Érdekes módon az edzés intenzitása nem számít, tehát a testmozgás mindentől függetlenül javítja a kedélyállapotunkat.

Ezt bizonyítja az a kutatás is, amelyben 24 depresszióval diagnosztizált nőnek a testmozgás intenzitásától függetlenül jelentősen enyhültek a depressziós tüneteik. A testmozgásnak a hangulatra gyakorolt hatása annyira jelentős, hogy még a rövid ideig végzett mozgás is jobb a semminél.

Egy másik tanulmányban 26, rendszeres testmozgást végző férfit és nőt kértek meg arra, hogy folytassák, illetve két hétre hagyják abba az edzést. Azok, akik abbahagyták a testmozgást, arról számoltak be, hogy a hangulatuk negatív irányba változott.

A testmozgás a krónikus betegségek kockázatát is csökkentheti. A kutatások szerint a fizikai aktivitás hiánya a krónikus betegségek egyik fő oka, és megállapították, hogy a rendszeres edzés javítja az inzulinérzékenységet, a kardiovaszkuláris fittséget és a test általános állapotát, miközben csökkenti a vérnyomást és a vérzsírszintet. Ezzel szemben a rendszeres aktivitás hiánya akár rövid távon is jelentősen megnöveli a hasi zsírt, növelve a 2. típusú cukorbetegség, a szívbetegség és a korai halál kockázatát. A napi testmozgás tehát mindenképpen javasolt, mert így csökkenthető az elhízás és az említett betegségek kialakulásának kockázata.

Ha betartod ezt a tanácsot, látni fogod, hogy teljesen megváltozik az életed.

3. szokás: Célok kitűzése

Ha még nem tűztél ki célokat, akkor még nem is éltél igazán.

A sikeres embereknek mindig világosan meghatározott céljaik vannak. Világos és pontos célokat tűztek ki maguk elé, amelyeket meg is valósítanak. A célok fontos szerepet játszanak abban, ahogyan önmagunkat és a többi embert látjuk. Egy koncentrált és célközpontú ember valószínűleg pozitívabban kezeli az életet, és a kudarcokat inkább átmeneti visszaesésként éli meg, nem pedig személyiségbeli hiányosságként.

Tony Robbins, a világhírű motivációs előadó és coach azt mondta: „A célok kitűzése az első lépés a láthatatlan láthatóvá tétele felé.”  Több tanulmány is rámutatott, hogy amikor az elménket arra összpontosítjuk, amit az életben el akarunk érni, az agy automatikusan „áthuzalozza” magát a tökéletes énkép létrehozása érdekében, és ezt identitásunk fontos részévé teszi. A pszichológusok és a mentális egészséggel foglalkozó tudósok úgy gondolják, hogy a célok kitűzése révén a várható eredményeket is könnyebb megjósolni.

Számos tanulmány és kutatás bizonyítja, hogy mennyire hatékony és életmódváltozást előidéző hatása van annak, ha világos célokat tűzünk ki magunk elé. A kutatások során a célkitűzés számos fontos elemét sikerült azonosítani, és azt is, hogy ezek hogyan kapcsolódnak a célok eléréséhez. Kiderült, hogy a célok kitűzése szorosan összefügg az önbizalommal, a motivációval és a függetlenséggel. 

A Gail Matthews pszichológus által 2015-ben elvégzett kutatás során rájöttek, hogy amikor az emberek leírják a céljaikat, 33 százalékkal hatékonyabbak azoknál, akik csak fejben gondolják végig a kitűzött feladatokat. Az egyértelmű célok irányítják a cselekedeteinket, és új lehetőségek egész tárházát nyitják meg előttünk. Segítenek abban, hogy célzott módszerekkel dolgozzunk, és felhagyjunk azokkal, amelyek nem relevánsak a sikereink és az életünk szempontjából.

Ha tehát valóban meg akarod változtatni az életedet, tűzz ki pontos célokat, és folyamatosan dolgozz a megvalósításukon. Meglátod, hogy az életed fantasztikus fordulatot fog venni, és sikert sikerre fogsz halmozni.

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub