TUDÁSTÁR BLOG

4 lépés, hogyan bocsáss meg

„Két sírt ásson az, akit csak a bosszú hajt, egyet támadójának, egyet pedig magának – Kínai közmondás 

Vajon mennyire vagy képes megbocsátani? Képes vagy elengedni a sérelmeket, vagy az olyan fájdalmat, ami szét hasít belülről? 

Ide kattintva nézd meg a videót is!

Egyszer az életben, de inkább többször, mindannyiunknak szembe kell nézni azzal a kérdéssel, hogy megbocsátunk-e. De a megbocsátás néha nehéz. Főleg, ha nagy sérelem ért, és még inkább, ha egy szeretted okozta a fájdalmat. Azonban a megbocsátás nagyon fontos. 

Ha egy korábbi fájdalmon nem tudsz túllépni, akkor az addig fogja beárnyékolni a mindennapjaidat, ameddig nem dolgozod fel. Feldolgozás nélkül pedig olyan negatív érzések erősödnek benned folyamatosan, mint a harag, a bizalmatlanság, a bosszú és a bánat. Ezek szorongáshoz vezetnek, ami egyre távolabb sodor a barátoktól, vagy a szeretteidtől, és így a boldogságtól is  

Ezek a negatív érzések súlyosan terhelik nemcsak a lelked, de a tested is. Ha elnyomod magadban őket, akkor testi betegségek kialakulásához, akár súlyos depresszióhoz vezethetnek. De a megbocsátás felszabadítja a tested és az elméd is, kiegyensúlyozottságot, nyitottságot, örömtelit érzéseket nyújt. 

Ha szeretnél te is megbocsátani valakinek, tarts velünk. Ma hoztunk neked négy olyan tanácsot, ami végig vezet a megbocsátás folyamatán. 

1. lépés: Nézz szembe a fájdalommal 

Amikor fájdalom ér, az első, ami történik veled, hogy bekapcsol az énvédő mechanizmusod. Minél nagyobb egy sérelem, annál jobban hajlamos leszel elfojtani a negatív érzéseid. Lehet, hogy csak elbagatellizálod, vagy ami még rosszabb, elhiteted magaddalhogy ez meg sem történt veled. Valójában pedig az gyógyítana téged, ha ezeket az érzéseket meg mernéd élni, és nem rettegnél a fájdalomtól. 

Amikor szembenézel a fájdalmaiddal első, amit megélsz a harag és a tehetetlenség.  A harag , mert végig tud lendíteni téged ezen a folyamaton, de az is fontos, hogy tudd, mit csinálsz ezzel az energiával. A harag a tehetetlenségbe visz, hiszen nincs összhangban azzal, amit szívesen megtennél és amit megtehetsz. Például érezted már, hogy dühödben kitekernéd a megbántó nyakát?  Persze, hogy érezted, de mégsem tetted meg. Éld meg a haragot, és igen, elemi érzés a bosszúvágy, de inkább válassz olyan megoldást az igazságérzeted helyreállítására, amit veled tegyen meg más, ha te bántottad meg őt.   

Nos, ha már nem álltál bosszút és nem estél depresszióba az érzelmeid elnyomása miatt, jön a szégyenérzetMinél bensőségesebb kapcsolatból fakad és minél nagyobb a trauma, annál nagyobb a szégyenérzetDe ha a szégyenérzeten nem tudsz túllépni, megakadsz. Fontos, hogy kezdj el beszélni a sebeidről, merd elmondani, mi történt veled. Ez a legnagyobb lehetőség arra, hogy a megbocsátás folyamatán végig tudj menni. 

A szégyenérzetet az elégedetlenség és szomorúság váltja fel. Elkezd zavarni, hogy a jelenben, mikor épp éled a mindennapokat, dolgozol, vagy a családdal vagy, újra és újra eszedbe jut a sérelmed. Jó megoldás lehet, ha újra játszod a történteket a fejedben, és ismét megéled a fájdalmat, az elhangzott szavakat, tetteket. De itt ne ragadj le, mert előbb-utóbb szembe kell nézned a megváltozott helyzettel! Ekkor már ki tudod mondani magadnak, hogy magányos lettem, sérültem, összetörtem. Elveszted a hited a „biztonságos világ” gondolatában és tudatosul benned, hogy ebben az életben sok minden megtörténhet, ami bizalmi válságba taszíthat. De te ne hagyd el magad!

Minél nagyobb a sérelmed annál inkább az alapoktól kell újjá építened magad, de ez a személyiség fejlődés új ajtókat nyit majd meg előtted.  

2. lépés: Legyél kész és dönts a megbocsátás mellett 

Amikor valaki megbánt téged, normális, ha dühötharagot, netán bosszúvágyat érzel. De ha makacsul ragaszkodsz ezekhez az érzésekhez, az nem segíti hosszú távonDönts a megbocsátás mellett, mert ha nem jutsz túl ezen, sehova sem jutsz. A megbocsátás viszont elkezdeni begyógyítani a sebeket, majd a folyamat során, lépésről lépésre kerülsz közelebb a boldogabb, élethez és a lelki békéhez 

Azonban, ha nem állsz készen a megbocsátásra akkor ne erőltesd. Ne kényszerítsd soha magad, és azt se engedd, hogy mások siettessenek. Figyeld meg az érzéseid és készülj fel a folyamatra a saját tempódban. A megbocsátás képessége mindannyiunkban benne van, ugyanúgy benned is. Az első és legfontosabb lépés az, hogy te magad elhiszedhogy képes vagy a megbocsátásra, majd eljutsz a tudatos döntésigEz a folyamat nem megy egyik pillanatról a másikra. Ne is várd el magadtól, hogy pár nap alatt sikerülni fog, de ne hagyd, hogy egyhelyben toporogj. Lásd be, hogy ha túl sokáig maradsz a negatív érzések folyamában, nagy árat fizetsz érte. És a változás kulcsa, hogy meghozod ezt a tudatos döntést, amikor készen állsz. 

Fred Luskin 2001-ben 259 felnőtt számára, egy 6 hetes megbocsátási tanfolyamot szervezett. A részvevők a tanfolyam után alacsonyabb stresszről számoltak be, kevésbé voltak haragosak, valamint sértettek, mint azok, akik nem vettek részt a képzésen. Azt is észrevették, hogy a résztvevők a tanfolyam után, sokkal jobban képesek voltak a megbocsátásra és lényegesebben optimistábban érezték magukat. 

Tehát a megbocsátás, az életed más területeire is pozitív hatással lehet. 

3. lépés: Legyél kívülálló 

Eddig csak arra koncentráltál, hogy mi történt önmagaddal, most itt az ideje kívülről tekintened a történtekre. Ehhez egy új gondolkodásmódot kell alkalmaznod. Empátiára is szükséged lesz és arra, hogy azt, aki megbántott téged emberként lásd, aki valamiért ilyen lett, és az adott módon reagált. A munkafolyamatnak itt az empátia lesz a kulcsa.   Próbáld megérteni, hogy aki sérülést okozott számodra, miért tette azt? Milyen okok vezettek ehhez a lépéséhez. Milyen körülmények?  

Fontos, hogy itt nem az a cél, hogy felmentsd a másik felet a tettei alól, az pedig végképp nem cél, hogy azt gondold, megérdemelted, amit tett veled. Ez a folyamat csupán arra irányul, hogy jobban megértsd a körülményeket, nagyobb és szélesebb körben lásd, ami történ,  és  új megvilágításba helyezd. Próbálj meg értelmet találni abban, amit átéltél, hogy mit kaptál ezáltal, amivel több lettél. 

2001-ben ICharlotte vanOyen Witvliet, a michigani Hope egyetemen azt vizsgálta, milyen fizikai hatásai van a megbocsátásnak. Megkértek 71 diákot, hogy emlékezzenek egy olyan eseményre, amikor valaki nagyon megbántotta őket. A vizsgálat során arra kérték őket, hogy ennek a személynek próbáljanak megbocsátani. Közben mérték a fizikai és érzelmi reakcióikat, figyelték az arckifejezésüket. A vizsgálat alatt arra a következtetésre jutottak, hogy akik megbocsátottak, sokkal jobb fizikai és érzelmi reakciót produkáltak, szemben azokkal, akik nem tudtak megbocsátani.

Azok, akik nem bocsátottak meg még a kísérlet után is stresszesebbek maradtak. 

4. lépés: Ismerd fel a pozitív hatásokat 

Ha a megbocsátás lépésein végig mész, és keményen küzdesz, hogy az eseményeket és az érzéseid feldolgozd, ebben a szakaszban már elkezded felismerni, hogy a megbocsátás útján milyen megkönnyebbülés áraszt el téged. Értelmet nyer az a szenvedés, melyet átéltél. Ez a megkönnyebbülés érzés fokozott együttérzéshez vezet önmagaddal és másokkal szemben is. Új célokat fedezel fel és érezni fogod a megbocsátás pozitív hatását. Mert amikor másokkal irgalmas és nagylelkű vagy, ez a szeretet. A szeretet pedig gyógyít. 

Élj megbocsátó életet. Ha egyszer megbocsátasz, ráeszmélsz milyen jó érzés ez. Ha gyakorlod a megbocsátást az igazságtalanságokkal szemben, és elfogadod, hogy az emberek hibáznak olykor, akkor ez az szemlélet új értelmet ad az életednek, és elmélyíti a kapcsolataid.  

Ha a bosszú helyet jóságot tanúsítasz azokkal szemben, akik megbántottak, rájössz, milyen erős, és milyen értékes ember vagy. 

4 komment:

  1. Sziasztok!
    A megbocsátás négy lépésével én is egyetértek azzal a kiegészítéssel, hogy sokáig úgy éreztem, ha megbocsátok megint kiszolgáltatom magamat annak aki megsértett.
    Egyszer a kezembe került egy könyv, amely a személyiségi határépítésről szól. Ekkor értettem meg, hogy a megbocsájtás nem egyenlő azzal, hogy a kapcsolat is helyreáll. Így már gyorsabban meg tudok bocsátani, de felhúzom a határokat azokkal szemben akik komoly sérelmet követtek el ellenem. Addig nem engedem közelebb magamhoz az illetőt, amíg nem tapasztalom biztonságosnak a kapcsolatot. Így most már meg tudom védeni magamat, amikor megbocsátok.

  2. Szia
    Igen nagyon nehéz dolog valakiben bìzni ,hogyha a hàtad mögòttk dolgok történnek és talàlsz olyan dolgot ami meg erösit és kapsz egy tòrténetet ami nincs tisztàzva .és hullàmokban jòn ràm dolog rossz érzések

  3. Jézus arra kérte Mennyi Atyját, hogy bocsásson meg az őellene vétkezőknek, mert nem tudják, hogy mit cselekszenek… Ez abból a végtelen, megbocsátó szeretetből fakadhatott, amit az Ő nagyszerű lelke rejtett. De nem is rejtett, hiszen kimondta, és a legszörnyűbb kínok közt is megélte, és kimutatta. Kivételes képesség. Csodálatos intelligencia.
    Az ember állat. Az ösztönei rabja. És nem vagyunk egy szinten. Sem a képességek, sem pedig a fejlődési lehetőségek terén. De adottságoktól függetlenül, az a legszebb, és legüdvözítőbb, ha azért bocsátunk meg embertársainknak, mert így döntöttünk! Így tartjuk helyesnek. Mert érettebbek, (nem különbek) vagyunk, és vágyunk rá, hogy jók legyünk. Jézus szeretetéhez méltóak.

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub