TUDÁSTÁR BLOG

5 módszer, hogy növeld az agyi kapacitásodat

Az emberi agy az egyik legösszetettebb szerkezet a világon. Koponyánkban gyakorlatilag egy külön galaxis helyezkedik el, rengeteg lehetőséggel és feltáratlan titkokkal.

Elménk működésének számtalan területe máig rejtély a tudósok számára. Bonyolultságát jól mutatja a köztudatban elterjedt nézet, az agykapacitás 10 százalékának mítosza. A feltételezés szerint elménk 90 százalékát nem használjuk, ami már önmagában sugallja a hatalmas, parlagon heverő területek kiaknázását.

Nézd meg a videót is ide kattintva arról az 5 módszerről, ami növeli az agyi kapacitásodat.

Ez a mítosz napjainkban megdőlni látszik, az azonban biztos, hogy a kutatóknak még sokáig izgalmas feladatot ad elménk titkainak feltárása, agyi tárhelyünk növelésének lehetősége. Hiszen ki ne szeretne okosabb, sziporkázóbb, intelligensebb lenni? A fejünkben lévő külön kis világról egyszerre tudunk sokat és kétségbeejtően keveset. Az viszont tény, hogy segítségével bármit elérhetünk, és a legmerészebb álmainkat is valóra válthatjuk!

Ha te is szeretnéd jobban kihasználni az agyi képességeidet és örülnél, ha fejleszthetnéd szürkeállományodat, akkor itt a helyed! Most öt olyan módszert ismerhetsz meg, amivel a mindennapokban, hétköznapi körülmények között növelheted agyad kihasználtságát. Készen állsz? Akkor helyezd magad kényelembe és tarts velünk.

1. módszer: Mozogva okosodj!

A mozgás egészségre gyakorolt hatása közismert tény, de hogy az agyat is fejleszti, arra nem biztos, hogy gondoltál. A futás növeli a hippocampus méretét, ami a tanulással kapcsolatos funkciókat vezérli az agyban – állítja egy, a British Columbia Egyetemen végzett kutatás. Ennél is izgalmasabb, hogy a tanulmány szerint az olyan agyi területek, amelyek a gondolkodást és a memóriát szabályozzák, nagyobb méretűek, vagyis bővülnek azoknál, akik rendszeresen edzenek.

Ezek a kedvező változások, napi fél óra, vagy heti 150 perc közepes intenzitású mozgástól indulnak be. Ugyanis, ha mozogsz és lábad érintkezik a talajjal, az apró ütközések rezgéseket küldenek az artériákon át, ami serkenti az agyi véráramlást. Ez aktívabb mozgás, mondjuk futás közben még erősebb, de már a séta is elegendő a hatás eléréséhez. Ráadásul extra bónuszként, mindez abban is segít, hogy új agysejtjeid termelődjenek!

Szóval, mi a teendőd? Először is határozd el magad és kezdj el mozogni! Húzz fel egy kényelmes edzőcipőt és menj futni, sétálni, túrázni! Legalább napi fél órát sportolj! Ha ez soknak tűnik, akkor kezdd napi néhány perccel a mozgást és minden héten 5-10 perccel növeld az edzésidőt. 

Bármilyen mozgásformát is választasz, a lényeg, hogy rendszert csinálj belőle. A siker nem marad el!

2. módszer: Jegyzetelve olvass!

Vitathatatlan tény, hogy az olvasás az egyik leghatékonyabb módszer az agyműködés fejlesztésére. Azon túl, hogy az egyik legjobb szórakozás egy izgalmas könyvbe elmerülni, intelligenciád is észrevétlenül fejlődik, ha új szavakat ismersz meg és új gondolatokkal találkozol. Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában megjelent tanulmányban, közel 200 embert vizsgáltak meg, 26 féle hobbiban való részvételükről. A kutatás szerint az olvasás a legjobb edzője az agynak, hiszen bővíti és mozgásban tartja a szürkeállományt.

Ennél is tovább megy Clive Thompson az Okosabb, mint hinnéd című könyvében. Az író olyan tippeket gyűjtött össze a kötetben, amikkel felturbózhatod az agyadat. Szerinte jobban megmozgathatod a szürkeállományod, ha kicsit másképpen olvasol.  Ne csak a történetre figyelj, hanem próbáld tudatosítani magadban hogyan épül fel a könyv, milyen eszközökkel dolgozott az író, hogyan dolgozta ki a cselekményt. A legjobb, ha az olvasás közben támadt gondolataidat jegyzeteled is, így folyamatosan figyelsz arra, amit megtudsz.

Tehát, minél hamarabb keress egy jó könyvet, de olvasáshoz vigyél magaddal papírt és tollat is! Tudatosan, kicsit kívülről szemlélődve próbálj belemerülni a történetbe. Ha ez nehezen megy, az is elég, ha kezdésnek csak az aktuálisan felmerülő gondolataidat írod le.

Jegyzetelő olvasásod hamarosan megtérül, és gyarapodó agysejtekkel hálálja meg magát!

3. módszer: Meditálj!

Biztos, hogy az agyfejlesztésről elsőre nem a meditáció jut eszedbe! Hiszen az elmélyülő befelé fordulásnak elsősorban más területeken, a stresszkezelésben, kiegyensúlyozottságban bontakoznak ki jótékony hatásai. Az elmélkedésnek azonban ennél jóval meglepőbb hatásai is ismertté váltak. Egy amerikai kutatás eredményei szerint, a régóta meditálók agykérge tekervényesebb. Gondolom te sem bánod, ha megnézzük, mit is jelent ez valójában. A Kaliforniai Egyetem Idegtudományi Laboratóriumának vizsgálata szerint a fokozott tekervényezettség valószínűleg nagyobb értelmi képességekkel jár. Vizsgálatukban a nem meditálók és meditálók két csoportját összesen 100, különböző életkorú embert hasonlítottak össze. Ebből egyértelműen kiderült, hogy a pozitív hatás azoknál érvényesült, akik hosszabb ideje gyakorolták a meditatív állapotot.

A meditálásnak az elmére gyakorolt csodás hatásait bizonyítják a New York Times-ban megjelent korábbi tanulmányok is. A kutatási anyagokból az látszik, hogy a régóta meditálóknál az agy fehér- és szürkeállományának tömege is növekedett, vagyis bővült az agykapacitásuk.

Ezek után nem kérdés, hogy muszáj belső felfedező utadra indulnod és meditálni! A legjobb, ha először könyvekből műveled ki magad vagy elmész egy csoportos ülésre, hogy megtanuld a technikákat.

Az biztos, hogy ha meditálni kezdesz, kitárul előtted a világ sokféle szinten, és még az agykérged is tekervényesebbé válik! Szóval ne várj semmire, keresd meg belső önmagad!

4. módszer: Tanulj nyelveket!

Tudtad, hogy okosabb leszel a nyelvtanulástól? Ha ugyanis új nyelv elsajátításába kezdesz, az növeli az előagyad egy részét. A hippokampusz nélkülözhetetlen szerepet játszik összetett információk memorizálásában, tehát láthatod te is, nem árt erősíteni agyad ezen területét!

Az Independent című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint azok az idősek, akik régóta beszélnek valamilyen idegen nyelvet, nagyobb értelmi tartalékokkal rendelkeznek, amelyek késleltetik az agy öregedését. Kutatók, a skóciai Skye-szigeten nyugdíjasoknak szervezett intenzív nyelvtanfolyamon figyelték meg az agyi folyamatokat. Az Edinburghi Egyetem kutatásvezetője elmondta, hogy akiket vizsgáltak, jobb nyelvi készségekkel rendelkeztek azoknál, akik csak az anyanyelvüket beszélték.

Tehát, akik több idegen nyelvet beszélnek, azoknak magasabb az intelligenciahányadosuk. Ráadásul ami a legfontosabb, ez nemcsak gyerekkorban, hanem a felnőttévekben elkezdett nyelvtanulásra is igaz!

Ennek tudatában kijelenthető, hogy soha nem késő belekezdeni egy új nyelv tanulásába!

Emellett dupla haszon, hogy olyasmit csinálsz ezzel, ami a mai világban már elengedhetetlen, és még az elmédet is bővítheted vele!

5. módszer: Hallgass zenét!

A zene segít megbirkózni a nehéz élethelyzetekkel azzal, hogy ellazít és felvidít, de emellett fizikai és szellemi teljesítményedre is jó hatással van. A dallamokkal, már eleve jobb hangulatba kerülsz, és felerősödnek az érzelmeid. Ha a zene a mindennapjaid része, akkor az értelmi állapotodra is jó hatással lehet! Az agyunkra gyakorolt hatása pedig orvosi szempontból elég jól dokumentált és ismert.

A montreáli McGill University kutatói azt a jól ismert tényt is bizonyítani tudták, hogy a zenehallgatás növeli az agyi magvak aktivitását. Ezek a dopamintermelésért felelősek, ami a kellemes érzésekkel, jutalmazással azonos hatást fejt ki az elmédben.

A tudósok egyéb érdekes jelenségeket is megfigyeltek. A zene ugyanis más, a hangokkal közvetlen kapcsolatban nem álló, agyi felépítésekre is hatással volt, és aktiválta azokat. Meglepő módon a figyelemmel, memóriával vagy az előrelátó gondolkodással kapcsolatos központok is beindulnak az elmédben, egy sima zenehallgatás közben. A zene tehát sokkal összetettebb élmény annál, hogy lekicsinyítsük a szórakozás szintjére.

Akkor jársz a legjobban, ha a kellemest összekötöd a hasznossal. Tehát hallgass minél több zenét rádióból, lejátszóból. Az sem baj, ha az mp3 lejátszót vagy az okos telefonokat is segítségül hívod a mindennapi zenei élményedhez. A sok-sok dallam azon túl, hogy felvidít és jó érzésekkel halmoz el, a gondolkodásodra, memóriádra és szellemi képességedre is bizonyítottan csodásan hat!

Te is láthatod, hogy elméd, a felfedezendő területek tárháza, titkokkal, lehetőségekkel, fejlesztésre váró agysejtekkel! Agyad, életkorodtól függetlenül bármikor és bármire megtanítható, fejleszthető.

Érdemes beépíteni a napi rutinodba is akár az itt megismert módszereket. Indíthatod például a napodat egy kis mozgással, meditálással vagy olvasással. Szakíts időt a nyelvekre is, a zene pedig bármikor jó választás! Agyad már ennyi plusz igénybevételtől is képes növekedni, és a siker garantált lesz!

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub