TUDÁSTÁR BLOG

5 szuper tanulási módszer, ha nem szeretsz olvasni

Minden ember életében fontos szerepet tölt be a tanulás, fejlődés. A folyamat egészen hat- hétéves korunkban kezdődik, és jó esetben ez egy életen át tart. Ezt hívják angolul LifeLong Learning-nek, azaz röviden a három L-nek.

A Lifelong learning azt jelenti, hogy nem hagyjuk abba a tanulást azután sem, miután elvégeztük a középiskolát, illetve a felsőfokú tanulmányainkat. Folyamatosan fejlesztjük, képezzük magunkat, tágítjuk az ismereteinket, újabb és újabb dolgokat tanulunk.

Ide kattintva megnézheted az erről készült videót is!

Van, akinek könnyebben megy az új anyag elsajátítása és van, akinek kicsit nagyobb kihívás. Érdemes már egészen korán kitapasztalni, hogyan tudunk a legeredményesebben tanulni. Különböző tanulási típusokat különböztethetünk meg, amelyek keveredhetnek is. Ezek név szerint az auditív, vizuális, motoros és taktilis típusok.

Mi a helyzet akkor, ha valaki nem szeret tanulni? Le kell mondani a tudásról? Nem lesz sikeres az életben?

Nem kell! Van egy jó hírem, ha nem szeretsz olvasni, akkor is könnyen elsajátíthatsz új ismereteket!

Ebben a videóban pedig hoztunk neked öt tippet, hogy hogyan tanulj, ha nem szeretsz olvasni!

Mielőtt viszont belevágnánk, fontos megjegyezni, hogy a tanulás hatékonyságát nagyban növeli, ha eleget alszol, egészségesen táplálkozol, és kiegyensúlyozott életet élsz.

1. módszer: Próbáld ki a Feynman technikát

Ki ne vágyna arra, hogy az új ismereteket könnyen és gyorsan meg tudja jegyezni, sőt, még tovább is tudja adni! Feynman négy lépésből technikájának segítségével te is képes lehetsz erre! Ez a technika minden területen tökéletesen alkalmazható.

Ki is volt Feynman? Richard Feynman egy Nobel-díjas fizikus volt, a Caltech professzora. Feynman különös érzékkel tudta a diákjait tanítani, még az egészen kezdőkkel is hamar egy hullámhosszon volt. Többen úgy nevezték őt, hogy „A nagy magyarázó”. Miből is áll a technika? Összesen négy egyszerű lépést kell csak követni!

Első lépés: jelöld ki a tanulnivalót. Ha lehetőséged van rá, akkor szedd rövidebb részekre.

Második lépés: miután kiválasztottad, olvasd el, majd próbáld a lehető legjobban leegyszerűsíteni. Úgy, hogy egy gyerek is megértse. Fontos, hogy ne kihagyj nehéz részeket, hanem tartalomvesztés nélkül, egyszerűen, logikusan és élvezetesen add át az információkat. Ha volt nehezebb része a tananyagnak, akkor azon addig dolgozz, amíg nem sikerül azt a részét is egyszerűen összefoglalnod.

Harmadik lépés: ha megvagy a tananyag leegyszerűsítésével, akkor olvasd el még egyszer az eredeti szöveget. Ha itt még úgy érzed, hogy valamit nem sikerült teljesen leegyszerűsítened, akkor még dolgozz rajta!

Negyedik lépés: végül próbáld mégegyszerűbben elmondani mindazt, amit tanultál, szaknyelv, nehezebb logikai rész nélkül. Használhatsz hozzá képeket, szókártyákat segítségképp.

Ennyi az egész.

Amire fontos, hogy figyelj, ne csak papagáj módjára visszamondd a tananyagot, hanem értsd is a logikáját a tanultaknak. Mondd el úgy, mintha bármikor belekérdezhetnének, neked pedig magyarázatot kellene adnod!

2. módszer: Mondd vissza a tanultakat!

Ha nem szereted a megtanulandó anyagot újra és újra elolvasni, akkor próbáld ki a következő módszert! Amikor legközelebb valamit meg kell tanulnod, vagy meg kell jegyezned, akkor mielőtt bármibe is belekezdesz, vegyél elő egy tollat és egy papírt. Olvasás közben folyamatosan jegyzeteld ki a lényeget. Majd ezután takard el a kijegyzetelt szöveget, és próbálj meg önállóan felidézni minél több pontot a jegyzetből.

Egy 2009-es pszichológiai kutatásban diákokkal végeztek kísérletet. A kutatásvezető pszichológus, Mark A. McDaniel arra kért diákokat, hogy alkalmazzák az előbb említett módszert. Ezek a tanulók személyre szabhatták a módszert, volt, aki önellenőrző feladatsorokat használt, volt aki gondolatkártyákat készített. Viszont minden alanynak az eredménye kimagaslóan jó lett!

 Ezt csinálhatod szóban is, és írásban is. Ezt addig csináld, amíg az első jegyzeted összes pontját vissza nem tudod mondani!

3. módszer: Próbáld ki a Leitner módszert!

A Leitner módszer egy nagyon hatékony módja a könnyű memorizálásnak, és ezzel a tanulási technikával nem a rövidtávú, hanem a hosszútávú memóriádba kerülnek az így elsajátított információk.

A módszer megalkotója Sebastian Leitner volt, egy német tudományos cikkekkel foglalkozó újságíró. A módszere amilyen egyszerű, annyira hatásos, és bármilyen elsajátítandó anyagnál alkalmazható.

Amire szükséged van a tanulás során az öt doboz és szókártyák. A szókártyák egyik felére a kérdést kell felírni, a kártya másik oldalára pedig a választ.

A dobozok a kártya tanulásának rendszerességét jelentik. Az első dobozban lévő kártyákat minden nap át kell ismételni. A második dobozban lévő kártyákat minden második nap kell átismételni. A harmadik doboz tartalmát minden negyedik napon, a negyedik doboz kártyáit minden kilencedik napon, végül az ötödik, utolsó doboz tartalmát minden tizennegyedik napon kell átismételni.

Az összes kártya az egyes számú dobozba kerül. Ha egy kártya kérdését helyesen válaszoljuk meg, akkor minden esetben a következő dobozba tehetjük be a kártyát. Ha viszont rosszul válaszoljuk meg a kérdést, akkor eggyel visszább kell tenni az adott kártyát.

A módszer nagyon hatékony, de fontos a kitartás és a rendszeresség!

4. módszer: Tanulj oktatóvideókból!

Az internetnek hála, könnyen tudjuk tartani a kapcsolatot a családunkkal és a barátainkkal. Híreket tudunk online olvasni, számunkra érdekes videókat megnézni. Azt viszont gondoltad volna, hogy rengeteg videós tananyag is található az interneten? Szinte bármilyen témában találsz oktató anyagokat, egészen kezdőktől a haladókig! Legyen az nyelvtanulás, marketing, programozás, fotózás, vagy akár zeneszerzés.

Miért is jó videók nézésével új ismeretet elsajátítani?

Az NMBU norvég egyetem 2016-os kutatásában olvashatjuk, hogy hasonlóan akár egy előadáson vagy tanórán, egyszerre több érzékszerved használod. Ezzel jobban rögzül a tanulnivaló. Az offline tanulással ellentétben a videókat annyiszor tudod visszanézni, amennyiszer szeretnéd, és akkor, amikor neked van rá időd.

Ezt a fajta tanulási módszert nem szabad összekeverni a filmnézéssel. Érdemes a videótananyagok feldolgozása közben csak a tanulásra koncentrálni, nézni és hallgatni egy időben a videót, és jegyzeteket készíteni a hallottakról, amit érdemes többször átismételni.

5. módszer: Válj te a tanárrá!

Először furcsán hangozhat ez a tippünk, de hidd el, elképesztő hatásos! Biztosan te is kaptad már magad azon, hogy a tananyag olvasása közben olyan érzésed volt, hogy érted, amit olvasol, és simán vissza tudnád idézni a tanultakat. Amikor pedig éles helyzetben kellett volna bizonyítanod, akkor pedig semmi nem jutott eszedbe.

A washingtoni egyetem kutatásában olvashatunk arról, hogy két különböző csoportnak adták ki ugyanazt a tananyagot. Az egyik csoporttól azt kérték, hogy tanári szerepben magyarázzák el valakinek a tanultakat, a másik csoporttól pedig a saját tanulási módszerüket követve sajátítsák el az anyagot.

A végén pedig mindenkivel kitöltettek egy tesztet a tanultakat számonkérve. Azok, akiknek el kellett másoknak magyarázni a tanultakat, sokkal jobb eredményeket értek el, mint akik nem tették ezt.

A kutatást vezető pszichológus, John Nestojko így magyarázta a megdöbbentő különbséget: „Amikor egy tanár felkészül egy tananyagból, akkor kulcspontokhoz kötik és rendszerezik az információkat. Ezáltal sokkal jobban és könnyebben emlékeznek az információhalmazra”

Albert Einstein-t idézve: Amit nem tudsz egyszerűen elmagyarázni, azt nem is érted egészen.

Az olvasás nem mindenkinek a kedvenc tanulási stílusa. Ha nem szeretsz olvasni, de szeretnél új dolgokat tanulni, akkor sem vagy hátrányban a tanulásban. Rengeteg olyan rendkívül hatékony módszer létezik, amellyel el tudsz sajátítani új ismereteket! 

Te melyiket fogod először kipróbálni? Írd meg a videó alatti komment részlegbe! Ha van más bevált módszered, akkor oszd meg a többiekkel!

Reméljük hasznosnak találtátok a videót!

Kezd el a tanulást még ma!

Hajrá!

Forrás:
Learning how to learn

The Feynman Learning Technique

Close the book. Recall.Write it down.

Using the Leitner System to improve your study

How to watch and learn from an educational video

Students learn more if they’ll need to teach others

Expecting to teach enhances learning and organization of knowledge in free recall of text passages

 

2 komment:

  1. Köles Lászlóné

    Leitner módszert tartom számomra igazán elérhetőnek, mivel a nyelvtanulásnál, szavak megjegyzésének lehet jó és hatásos módszere.

  2. Úgy döntöttem Feynmant követem. Igazából az 1-es és ötös tipp itt össze is kapcsolódik és persze valahol a kettes is.
    Hajrá mindenkinek!

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub