TUDÁSTÁR BLOG

Gazdagok vs. szegények gondolkodásmódja

Biztos, te is eljátszottál már a gondolattal, hogy a gazdagok miért is gazdagok?

Hogy csinálták? Mi a trükk? Van titkuk egyáltalán? Szerencse, sok munka, pénz, netán szélhámosság áll a gazdagság mögött? Ha ezek a kérdések megfordultak a te fejedben is, akkor most a legjobb helyen jársz ahhoz, hogy válaszokat kapj!

Nézd meg a videót is ide kattintva a 7 különbségről, ami megmutatja a gazdagok és a szegények gondolkodása között van.

Sokfélék lehetnek a gazdagok, de ami megkülönbözteti őket a szegényektől, az bizony a gondolkodásmódjuk.

Igen, jól hallottad! Tényleg van egy szuper-képességük, de ez a fejükben, a gondolataikban létezik. Lehet, hogy most kételkedsz, pedig számos példát ismerhetsz. Elsőként Mark Zuckenbergét, aki egy átlagos, kisvárosi, amerikai családból származik és a Facebook ötletével lett milliárdos. De ott van Bill Gates is. Bár sikeres szülőkkel a háta mögött, de a segítségük nélkül, önerőből alapította a Microsoftot és lett a világ leggazdagabb embere! Howard Schultz szintén nehéz életkörülményekből emelkedett ki kitartásával. Mindig vágyakozott valami kihívás után.  Ma a Starbucks kávézó lánc világszerte ismert és 30 000 helyen található meg.

Látod? Pusztán a gondolkodásmódod átalakításával nagyot fordíthatsz az életeden, ami egyenesen a siker és gazdagság felé repíthet! Szóval, ha szeretnél te is gazdag lenni, gyere velem és megmutatom neked azt a 7 különbséget, ami a gazdagok és szegények eltérő gondolkodására jellemző.

1. különbség: Befektetés a tudásba

Tudod mi a sikeres emberek közös jellemzője? Az, hogy szinte megszállottan foglalkoznak az önfejlesztéssel. Warren Buffet, a világ egyik legsikeresebb befektetője napjainak 80%-át olvasással és gondolkodással tölti.

Míg a szegények a hivatalos oktatásra esküsznek és meg vannak győződve arról, hogy a mesterfokozatok megszerzése vezet a vagyonosodáshoz, addig a gazdagok példái mellett egy 2016-ban készült cseh kutatás is rámutat arra, miért kiemelten fontos a soft skillek folyamatos fejlesztése. Ezek azok a képességek, amelyek a szakmai tudást kiválóan kiegészítik és felpörgetik. Hiszen hiába vagy egy terület kimagaslóan jó szakembere, ha nem tudod beosztani az időd, vagy nem megfelelően kommunikálod a tapasztalataidat, netán a problémamegoldással hadilábon állsz.

“A tudásba való befektetés mindig a legnagyobb hozamot fizeti.” – Benjamin Franklin

Az biztos, hogy a sikerességhez állandó önképzés szükséges. Érdemes erre időt szakítanod!

Elég, ha kicsiben kezded, például olvasol amikor utazol, vagy hangoskönyvet hallgatsz futás közben. A lényeg, hogy a napi rutinodba építsd be az inspiráló, új tudás megszerzését!

2. különbség: lehetőség vagy kifogás?

Vajon a nap mint nap megoldandó problémák ellened vannak, vagy érted?

Sok emberre igaz, hogy ha valami akadályba ütköznek, jellemzően inkább kifogást találnak, miért nem tudják megvalósítani, míg a gazdagok a megoldást. Fogadjunk, nem gondoltad volna, hogy a gazdagok megengedik maguknak az álmodozást, de ezzel egyidőben céllá formálják azokat? Általában a sikertörténetük is azzal kezdődött, hogy mertek nagyot álmodni és valóra váltották.  Nem rettennek el a nagyobb próbatételektől, mindig a jövőbe tekintenek. Mernek kockáztatni, bele vágni ismeretlen kihívásokba is.

A szegények ezzel szemben kisebb, könnyen megvalósítható célokat tűznek ki maguk elé, hiszen a környezetük is azt sugallja, hogy érdemes alacsonyabbra tenni a mércét, mert így elkerülhetőek a csalódások. Biztonsági játékosok, nem szoktak felelősséget vállalni olyan döntésért, amiből nem tudni mi sül ki.

Szóval, már azzal is sokat tehetsz a sikeres szemléletmód kialakításáért, ha nehézségek helyett kihívásként tekintesz a problémákra!

Ha legközelebb szembe találod magad egy nehéz helyzettel, ne pánikolj! Izgalmas játékként fogd fel az egészet! Hozd ki a legtöbbet a dologból és biztos lehetsz a sikerben!

3. különbség: az időgazdálkodás mesterei

Az idő egy véges erőforrás. Mindenkinek 24 óra áll a rendelkezésére egy nap, de a gazdagok bölcsen használják ki. Komolyan veszik, és szeretik precízen összerakni a napjaikat, heteiket, mert jól tudják, hogy az idő pénz. Ezzel szemben a szegények sodródnak az árral, sokszor halogatják a dolgaikat, aminek kapkodás és stressz a vége.

Egy 2013-ban megjelent, a Redearch Methodology által végzett tanulmány is alátámasztotta, hogy az időgazdálkodás, csökkenti a stresszt és növeli a hatékonyságot.

Thomas C. Corley kutatása, aki 177 milliomos életét tanulmányozta, ugyancsak meglepő adatra bukkant. A vizsgálatban részt vevő gazdagok fele korán kelő, ami azt jelenti, hogy 3 órával a munkaidő kezdete előtt ébrednek. Azonban a szegény embereknek csak 3%-ára volt igaz ez a szokás.

Tehát a koránkelők, sokkal eredményesebbek. Nem zavarja őket senki, így igazán a munkára koncentrálhatnak. Minden kitűzött teendő belefér az idejükbe, visszaszerzik az életük feletti kontrollt és nő az önbizalmuk.

Te is vedd át ezt az észjárást, tervezz előre és kelj korán! Sokkal jobban érzed majd magad, mert már a nap legelején olyan feladatokat végzel, melyek előrébb viszik az életedet. Akkor is jól jársz, ha önfejlesztéssel foglalkozol vagy sportolsz, olvasol, mert így is jó érzéssel indul a reggeled.

4. különbség: kiváló kapcsolatépítők

Van valami, amit a gazdagok, titkos favoritnak tartanak a sikerességük szempontjából.  Ez pedig a társas kapcsolatok építése, ápolása.

Az biztos, hogy az élet minden területén lényeges szerepet játszik, hogyan boldogulsz az emberekkel, az meg főleg, hogy kikkel barátkozol. A milliomosok nagy része például sikerességük szempontjából sokkal fontosabbnak tartja a társasági kapcsolatokat, mint a kimagasló intelligenciát.

A gazdagok általában olyanokkal barátkoznak, akik optimisták, lelkesek, célorientáltak és igyekeznek a lehető legtöbbet kihozni magukból. Thomas C. Corley, miközben a gazdagok életét tanulmányozta arra jutott, hogy majdnem 80%-a, legalább 5 órát tölt minden hónapban azzal, hogy ismerkedjen hasonló gondolkodású üzletemberekkel és inspirálódjon a velük töltött időben.

A szegények szintén a saját körükből keresnek barátokat, hasonló emberek között érzik jól magukat. Azonban sokszor kritizálják, sőt, megveti a vagyonosokat, egyfajta erkölcsi fölényt éreznek a másik oldallal szemben.

Te akkor teheted a legtöbbet magadért, ha kevés időt töltesz a negatív gondolkodású emberek körében és a pozitív életszemléletűek társaságát keresed.

Találkozz más, motivált emberekkel, de ha nincs ilyen ismerősöd, akkor iratkozz be egy tanfolyamra, vagy menj üzleti rendezvényekre és máris megtetted az első lépést, kapcsolataid építésében.

5. különbség: mindkettőt megkapom!

Sikeres karriert akarsz vagy boldog családi életet? Az üzletedre koncentrálsz vagy jól akarod érezni magad? Jólétben szeretnél élni vagy imádni akarod, amivel foglalkozol? A szegények gondolkodásmódjába az van, hogy választani kell. Mindig csak az egyikre koncentrálnak, mert meggyőződésük, hogy nem érhetik el mindkettőt.

A gazdagok viszont jól tudják, hogy ez nem így van. Vallják, hogy mindent megszerezhetnek, csak igazán akarni kell és tenni érte! A legfontosabb, hogy a kihívások felé nyitottan, pozitívan, cselekvően kell közelíteni és minden cél együtt is elérhető! Számukra a pénz a választás szabadságát adja, hogy azt csináljanak az idejükkel, amit akarnak és megtehessék, amit igazán szeretnének!

Érdemes elsajátítanod ezt a fajta gondolkodásmódot.

Legközelebb, amikor választás elé kerülsz, ne dönts az egyik vagy a másik mellett! Kérdezd meg inkább magadtól: hogy lehetne mindkettő az enyém?

6. különbség: lételemük a bizonytalanság

A szegények alapvetően biztonsági játékosok, csak kiszámítható keretek között tudják elképzelni az életüket. Szeretik a biztos állásokat, ahol havonta megérkezik számlájukra a fizetés. Céljuk, hogy anyagilag megfelelően tudjanak élni.

A gazdagok viszont kitapasztalták az évek során, hogy a bizonytalanság inspiráló lehet és ilyen körülmények között is meg tudják maguknak teremteni a békés, nyugodt élet feltételeit. Megtanulták, hogy a nyugalom és kiszámíthatóság iránti állandó sóvárgás, kifejezetten rombolóan hat az életükre.

Általában korán felismerik, hogy a gazdaggá válás állandó kiszámíthatatlansággal jár, mert az érvényesülés feltételei rendkívül gyorsan változnak a mai világban. Felkészültek rá, hogy egész életükben ingoványos talajon kell járniuk, azonban ezt nem hátrányként élik meg, hanem kihívásként. Megtanulták, hogy a bizonytalanság alapvető állapot és ebből kell a legtöbbet kihozni.

Ha meg akarod tanulni ezt a fajta a hozzáállást, akkor keresd a kihívásokat és minél többször próbáld új területeken és dolgokban kipróbálni magad!

Törekedj arra, hogy bizonytalan körülmények között is megtanuld jól érezni magad!

7. különbség: a pénzt dolgoztatják!

A gazadagok szeretnek előre gondolkozni és nagyon praktikus észjárásúak. Már Robert T. Kiyosaki is leírta a Gazdag papa, szegény papa című könyvében, hogy a vagyonosok elsősorban olyasmibe fektetnek be, ami fialja a pénzt.

„Hány milliomost ismersz, akik egy takarékbetét-számlába való befektetésnek köszönhetően gazdagodtak meg? Zárom beszédem.” – Robert G. Allen

Tehát a gazdag befektet, folyamatosan fejleszti pénzügyi tudását, és olyan dolgokba invesztál, ami pénzt termel. A szegény megtakarít, ráadásul ezeket a megtakarításokat általában olyasmikre költi, ami soha nem térülnek meg. Ilyen lehet egy márkás cipő, egy drága utazás vagy egy szuper autó. A gazdagoknál a pénz dolgozik értük, míg a szegények a pénzért dolgoznak.

Szóval az a jó, ha fejleszted pénzügyi intelligenciád, tanulj, képezd magad, mert az iskolában nem tanítják ezt a tudást.

Ha tehát gazdag észjárású szeretnél lenni, akkor legfontosabb, hogy megváltoztasd a gondolkodásmódodat. Kezdd el minél előbb a pénzügyi ismereteidet bővíteni. 

Oszd be jól az idődet és keresd az inspiráló, kreatív gondolkodású társaságot! Fektess be önmagadba, és tanuld meg, hogy dolgoztasd a pénzed saját magadért!

Nos, te melyik különbséget győzöd le először, hogy gazdag és sikeres legyél?

Írd meg kommentbe, vagy oszd meg másokkal a tapasztalataid. 

Szeretnél még többet megtudni arról, hogyan élj pénzügyileg tudatosabban?

Akkor szerezd meg az ehhez szükséges összes információt Szendrei Ádám közel 10 órás mesterkurzusából, amiben mindent megtudsz arról is, hogyan építs passzív jövedelmet.

Nézd meg itt, mi mindent tartalmaz a mesterkurzus.

2 komment:

  1. Milyen kicsi a világ: Tőlem kb. 100 méterre lakott egy lakótelepi panelban az egyik gyerekkori barátom, aki 2 barátjával egyetemben megalkotta a Teqball névre hallgató sportágat. Amikor néhány éve azt mondta, hogy Ronaldinho lesz a sportág „reklámarca”, körberöhögték az ismerősei. És tényleg Ronaldinho lett a reklámarc és a világon szinte mindenhol űzik már.

  2. Ja, és olimpiai sportágnak szeretné, miközben iszonyú veszélyes lehet a meghúzódások és asztalba rúgásos sérülések miatt. Csak tv-ben láttam eddig, valójában nem nagyon terjed. Az egész világon isznak és vezetnek emberek, az még nem jelenti, hogy követendő. 😉

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub