TUDÁSTÁR BLOG

9 szokás, ami megöli a motivációdat

Olyan ember vagy, aki teljes erőbedobással áll neki egy feladatnak, néhány nap múlva viszont eltűnik a lelkesedése, és utána már nem érez magában motivációt? Nem vagy elég motivált a hétköznapokban? Nem sikerül egyről a kettőre jutnod a motiváció hiánya miatt?

Ha magadra ismersz, akkor bizonyára kíváncsi vagy, hogy mi az a 9 szokás, ami kiöli belőled a motivációt.

Ide kattintva eléred animációs videó formájában is.

Nézzük is sorrendben:  

1. szokás: Félelem a kudarctól  

A kudarctól való félelemnek csak akkor lehet valós oka, ha a kudarcba bele is halhatsz. Ha viszont biztosan nem fogsz belehalni, akkor ne hagyd, hogy a félelem kiölje belőled a motivációt. Rájöttem, hogy a kudarc egyfajta visszacsatolás. Megmutatja, hogy mit csináltál rosszul, így legközelebb lehetőséged lesz a javításra és a fejlődésre. A kudarc tehát egy nagyszerű eszköz a tanuláshoz.  

Ne félj a kudarctól. Nem a kudarc bűn, hanem az alacsony elvárás. Nagy próbálkozások esetén még a bukás is dicsőség – Bruce Lee 

A kutatók megállapították, hogy a félelem valósággal megbénítja az embert. Ha nem sikerül teljesíteni a céljainkat, az persze kellemetlen, de a legboldogabb és legsikeresebb emberek, akikről olvastam vagy akikkel találkoztam, azok voltak, akik csak többszöri próbálkozás után tudták elérni a céljaikat. 

Ne engedd hogy a kudarctól való félelem meghiúsítsa az álmaidat.

2. szokás: Nincsenek céljaid 

O’Leary-Kelly, Martocchio és Frink kutatása pontosan rámutat a célkitűzés jelentőségére és azokra a hátrányokra, amelyek a célok hiányából erednek. A sikeres emberek, mindig világos célokkal rendelkeznek. Egyértelmű és pontos életcélt tűznek ki maguk elé, és mindent megtesznek a megvalósításukért. A célok kitűzése meghatározó szerepet játszik abban, ahogyan önmagunkat és a többi embert látjuk. „Ha célok nélkül ébredtél fel, akár vissza is fekhetsz” – mondta valaki bölcsen. 

Ez azt jelenti, hogy ha nincsenek kitűzött céljaid, akkor jobb, ha fel sem kelsz, mert semmilyen motivációt nem fogsz érezni magadban. A célok irányt adnak az életednek, és minden nap meghatározzák a cselekedeteidet.  

Ha nincsenek céljaid, úgy érezheted, hogy nem térhetsz le egy kitűzött útról, ez pedig megöli a motivációdat. A belső motiváció felfedezésének egyetlen útja, ha arról ábrándozunk, amit el akarunk érni, és hiszünk abban, hogy ezt meg is tudjuk valósítani (még a nehéz pillanatokban is). 

Ha jutalmazó, pozitív és elérhető célokra összpontosítasz, az csökkentheti a kudarctól való félelmedet. A cél olyan, mint egy vitorla.

Ha megfelelő típusú vitorlád van, akkor eléred a rendeltetési célodat, de ha nincs ilyened, akkor csak sodródni fogsz az óceánon. Ha nincsenek megfelelő céljaid, akkor igazából motivációd sincsen.  

3. szokás: Tétlenség

Lehet, hogy a tiéd a világ legjobb terve, és egyértelmű céljaid is vannak, de ha nem cselekszel, akkor kudarcra vagy ítélve. A tétlenség a legnagyobb motivációs gyilkos, mert ha halogatod a megvalósítást, akkor értéktelennek fogod érezni magadat. Persze most azt gondolod, hogy „Jó, de ha nem érzem magamban a motivációt, akkor hogyan kezdjek hozzá?

Nos, a motiváció egyfajta katalizátorként akkor segít, ha már elkezdtél cselekedni. Ha cselekszel és motivált vagy, akkor figyelemreméltó eredményeket érhetsz el, a tétlenség viszont kiöli a bennünk lévő bizakodást.  

Tehát ne várj a csodára, hanem tedd meg az első lépést, mert lehet, hogy a motiváció csak később jön meg.  

4. szokás: Negatív emberekkel veszed magad körül  

Nyilván pontosan tudod, hogy miről van szó. Igen, a környezetedben lévő negatív emberek könnyen kiölhetik belőled a motivációt. De hát mi mást is várhatnál tőlük? Nem számít, hogy mit szeretnél elérni, ők biztosan visszatartanak. Ezek azok az emberek, akik soha nem képesek elismerni a teljesítményedet, és folyamatosan azon vannak, hogy megbénítsák, letörjék vagy kiszívják a motivációdat. Az ilyen emberek gondolkodása és összes megnyilvánulása árasztja magából a negatívumot.  

Lehet, hogy egy ragyogó napra ébredtél, a motivációs szinted az egekben, hogy végre tegyél valamit, erre jönnek a negatív emberek, és azt mondják: „Kár a gőzért, úgysem fog sikerülni.” Az ilyen emberek ritkán tudnak ténylegesen hozzájárulni a sikerhez, számukra a segítség legtöbbször kimerül abban, hogy letörjék a szárnyalásodat (a saját szintjükre). 

Tartsd magad távol tőlük, mert általában csak irigyek rád, és arra, hogy te akarsz valamit kezdeni az életeddel. Teljesen mindegy, hogy mit értél el, az ilyen emberek nem csak arra törekednek, hogy rosszul érezd magadat a bőrödben, hanem ártani is próbálnak neked az odavezető úton. 

Ha van ilyen személy az életedben, habozás nélkül zárd ki a környezetedből, mert te jobbat érdemelsz.  

5. szokás: Negatív gondolkodás  

 Oké, a negatív emberekről nem veszel tudomást, de mi van, ha te magad is fogékony vagy a negatív gondolatokra? Ez sem kedvez éppen a motivációnak. Ha pesszimistán látod az életedet, és negatívan viszonyulsz az emberekhez, akkor a motivációd is elég alacsony lesz. Ahogyan az életet és a dolgokat látod, mind-mind meghatározzák a gondolkodásmódodat.

Vegyünk például egy eladót, aki az egyik reggel kinéz az ablakon, és látja, hogy esik. Erre azt mondja: „Hát ilyen időben semmit nem tudnék eladni”, és úgy dönt, hogy inkább otthon marad. Ugyanazon a napon valaki más is kinéz az ablakon, és látja, hogy esik, erre azt mondja: „Hűha! Micsoda vihar! A legjobb idő, hogy eladjam az összes esernyőt, ami raktáron van. Az egyikük negatív hozzáállást tanúsított, így motivációt sem érzett magában, a másik viszont pozitív gondolatokkal biztatta önmagát. 

A motiváció és a negatív gondolkodás egymás ellentéte. 

6. szokás: Türelmetlenség  

A türelem rózsát terem, a türelmetlenség viszont kiöli belőled a motivációt, főleg, ha nem tudod minél gyorsabban elérni a kívánt eredményt. A kutatások a türelmetlenség számos hátrányára rámutattak. 

Ha nagy lelkesedéssel belekezdtél egy hosszabb projektbe, de aztán valamiért mégiscsak be szeretnéd fejezni néhány napon belül, és ez nem sikerülne, akkor nyilván csalódott lennél, és elveszítenéd az összes motivációdat. Ilyen esetben a türelmetlenséged lenne az oka annak, amiért végül feladnád a projektet. Vegyük azonban tudomásul, hogy bizonyos dolgok elvégzéséhez időre van szükség.  

A másik megoldás, hogy megpróbálod felosztani a feladatot kisebb lépésekre, mert így a motivációd ki fog tartani, és nem hagy alább már az első héten. Ne feledd, hogy a sebesség nem egyenlő a sikerrel, tehát ha valaki gyorsabban éri el a célját, az még nem jelenti azt, hogy hatékonyabb is.

Néhány ember lassabban jön lendületbe, aztán egyenletes fejlődésnek indul, majd végül célba ér. 

7. szokás: Elhanyagolod az egészségedet  

Bár jó, ha szorgalmas vagy, és figyelemre méltó célokat akarsz elérni, de az is fontos, hogy közben ne hanyagold el az egészségedet. Még ha kemény munkával is értél el szebbnél szebb sikereket, a motivációd előbb-utóbb alábbhagy, ha baj van az egészségeddel. Ahogy mondani szokták: Ép testben ép lélek. Ha tehát elhanyagolod az egészségedet, azzal a motivációdnak is ártasz.  

Amikor valaki keményen dolgozik, az egyik leggyakoribb probléma például az alváshiány. Ha elszánt vagy, és jó úton haladsz a kitűzött célok felé, akkor persze nehéz az alvásra gondolni, de nem szabad megfeledkezned a negatív következményekről. 

Egy másik, egészséggel kapcsolatos rossz szokás a túlzásba vitt étkezés. A nem megfelelő étkezési szokásoknak negatív következményei vannak. Ilyen például a rossz fizikai állapot, a lustaság és az alacsony motivációs szint. Ha a tested szenved, annak a motivációd látja kárát. A napi rutin hiánya és a kevés pihenőidő komoly problémákat okozhat. Ha nem végzel rendszeres testmozgást, akkor annak a tested és lelkesedésed fogja meginni a levét.

Próbálj egészséges életmódot kialakítani, amely kimeríthetetlen motivációval jutalmaz.   

8. szokás: Multitasking

 A Stanfordi Egyetem kutatói megállapították, hogy a párhuzamos feladatvégzés, ismertebb angol nevén a multitasking, kevésbé hatékony, mintha egyszerre csak egy dolgot végeznél. 

A kutatók arra is rájöttek, hogy azok, akik gyakran dolgoznak elektronikus adatokkal, nem tudnak megfelelően koncentrálni, információt lehívni, vagy egyik munkáról a másikra váltani, szemben azokkal, akik egyszerre egy feladatot hajtanak végre. Ha tehát multitasking üzemmódban dolgozol, akkor ez befolyásolja a kognitív képességeidet, és lustává tesz, végül pedig a motivációdat is elveszíted.   

Az Egyesült Királyságbeli Sussex Egyetemének kutatói agyi MRI-felvételeket hasonlítottak össze azzal az idővel, amelyet a kísérletben résztvevő személyek különféle eszközökön töltöttek (például sms-ezéssel vagy tévénézéssel). Megállapították, hogy a „multitaskerek” esetében az elülső agykéreg empátiáért és érzelmi irányításért felelős területének kisebb a sűrűsége, ami kisebb agyi teljesítményt és alacsonyabb motivációs szintet eredményez.  

Multitaskingnál a munkaidő szétfolyik, a koncentráció csökken, a figyelem pedig elvonódik a lényeges feladatokról.

9. szokás: Rossz tanulási szokások 

A tudás hatalom, tartja egy régi, de még mindig érvényes  mondás. Lehet, hogy ma te vagy a szakterületed szakértője, de ha abbahagyod a tanulást, akkor hamar lemaradsz. A rossz tanulási szokások a motivációdra is kedvezőtlenül hatnak. Ha nem tanulsz és nem fejlődsz a számodra releváns területen, akkor az önbizalmad és a motivációd is hamar nullára csökken.

Számos kutatás bebizonyította, hogy a tanulás pozitívan befolyásolja az önbizalom és a motiváció szintjét. Ha nem vagy biztos a képességeidben és a kompetenciádban, akkor motiválni sem tudod magadat. Az énhatékonyság nagyobb motivációt eredményez, míg a rossz tanulás gyenge önbecsülést és alacsony motivációt okoz. 

Összegezve: Tanulj meg új dolgokat, és maradj motivált.  

1 komment:

  1. Nagyon jó volt olvasni ezeket a sorokat, rámutatott ténylegesen is, hogy mitől csökkent a motivációm az elmúlt időszakban és mi az aminek a változtatásán el kell gondolkodnom.
    Köszönöm!

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub