TUDÁSTÁR BLOG

9 trükk, amivel motiválhatod magadat

Unod már a lustaságot, és hogy semmit nem értél el az életedben? Szükséged van egy kis biztatásra? Hamar elveszíted az érdeklődésedet, miután belekezdtél valamibe?

Ide kattintva megnézheted a videót is a 9 trükkről, amivel motiválhatod magad.

Ha megoldást szeretnél ezekre a problémákra, és egy kis motivációra van szükséged, akkor jó helyen jársz. Ma 9 olyan trükköt osztok meg veled, amelyekből motivációt meríthetsz a céljaid eléréshez.

Zig Ziglar szerint: „Az emberek gyakran mondják, hogy a motiváció nem tart sokáig. Nos, a fürdés sem… Ezért javasolt naponta időt szakítani rá.”

Vágjunk is bele:

1. trükk: Pozitív belső hang

Előfordult már, hogy magadban beszélgettél? Akkor ez vagy lerombolta vagy épp ellenkezőleg: megerősítette a motivációdat. Bárhogy is áll a dolog, több kutatás is kimutatta a pozitív önbeszélgetés vagy a bátorító jellegű szavak remek hatását. Ha rossz kedved van, vagy nincs elég motivációd, és úgy tűnik, hogy körülötted szétesnek a dolgok, néhány pozitív szóból azonnal motivációt meríthetsz.

Ezt a  önbeszélgetési vagy önmegerősítési technikát leginkább sportolók használják a versenyekre való felkészülés során.

Ha tehát nincs elég motivációd, ismételgesd te is a következő biztató megerősítéseket: meg tudom csinálni, képes vagyok rá, semmi nem tudja megingatni az önbizalmamat.

2. trükk: Jutalmazd meg magadat

A jutalmazás növeli a munka hatékonyságát és a motivációt. Itt nem csak arról van szó, hogy magunkkal szemben elismerjük egy cél teljesítését, hanem arról, hogy ez a módszer megváltoztatja az agyunk működését és motiváltabbá tehet.

Előfordult már, hogy megjutalmaztad magad? Úgy értem, hogy meglepted már magadat valamilyen ajándékkal? Ha nem, akkor bizony eddig kimaradt egy fontos motivációs trükk az életedből. Legközelebb, ha elérsz valamilyen figyelemre méltó, személyes célt, ajándékozd meg magad.

Az agyad a teljesítményt össze fogja kapcsolni a jutalommal, és így, amikor legközelebb is el szeretnél érni valamit, akkor már motiváltabban fogsz nekilátni a feladatnak.

3. trükk: Emlékezz a céljaidra

A legfontosabb ösztönző komponens, amelyet eddig lehet, hogy te is figyelmen kívül hagytál, nem más, mint a cselekedeteink oka és célja. Tehát hogy miért fogtál bele valamibe, és miért is szeretnéd teljesíteni.

Több kutatás kimutatta, hogy az életcéloknak pozitív hatásuk van a motivációra és a jólétre.  Ron Siegel, harvardi pszichológus azt javasolja, hogy állíts össze egy listát az összes olyan célról, amelyet szeretnél elérni. A jövőbeli előnyök felidézése motiválóan fog hatni, mert izgalmasabbá teszi a munkát. Például, ha pénzt akarsz keresni, de nem érzel magadban elég lelkesedést a munkához, akkor tedd fel magadnak a kérdést, hogy tulajdonképpen miért is akarsz pénzt keresni. Ez bármi lehet: Egy luxusautó vagy hogy feleségül szeretnéd venni álmaid nőjét stb.

Ha nincs kellő motivációd, próbálj meg rájönni az okokra, hogy miért kezdted el az adott dolgot, és meglátod, egyből visszatér a lelkesedésed.

4. trükk: Tűzz ki életcélokat

Hogyan is tudnál úgy felmászni egy fára, vagy kedvet érezni a dologhoz, ha nem tudod, hogy melyik fára kell felmásznod? Ha szeretnél megmászni egy hegyet, és valaki azt mondja, hogy „Na, induljunk is!”, akkor vajon mennyire leszel motivált? Még rágondolni is rossz.

És ha ez az illető ezt kéri, hogy csak másfél métert tegyél meg naponta, akkor vajon hogyan fogsz reagálni? Azt fogod mondani,  „oké, nem nagy cucc, indulok is”. És ez mindenre vonatkozik, amit el akarsz érni az életben. Tehát, a célkitűzések kedvezően hatnak a teljesítményünkre. Viszont ha nagy életcélokat tűzöl ki, azokat oszd fel kisebbekre. 

Azonnal érezni fogod magadban a motivációt, hogy lépésről lépésre valósítsd meg a feladatokat és így egyre közelebb jutsz  a végcélodhoz.

5. trükk: Ne hagyd, hogy bármi elterelje a figyelmedet

Egy Kaspersky-kutatás kimutatta, hogy az okos telefonok puszta jelenléte is 26%-kal csökkenti a munka hatékonyságát. Kapcsold ki tehát a telefon értesítéseit, hogy összpontosítani tudj a feladatra.

A hatékonyságot tovább fokozhatod olyan szoftverekkel, mint a Cold Turkey, amely minden zavaró alkalmazást vagy weboldalt blokkol a számítógépen vagy az okos telefonon. Ha túlságosan is belemerülsz az okos telefonodba vagy a számítógépedbe, a nyugalmad érdekében kapcsold ki vagy némítsd le ezeket a kütyüket. 

Meglátod, jobban fog menni az összpontosítás, és az adott feladat elvégzéséhez szükséges motivációd is emelkedni fog.

6. trükk: Állíts be egy időzítőt

Motiválóan hathat az is, ha beállítasz egy időzítőt, mert így arra kényszeríted magadat, hogy csak egy meghatározott ideig dolgozzál, majd utána beiktassál egy szünetet. Ez ugyanakkor az elvégzendő munka mennyiségét is jól körülhatárolja, és elérhető közelségbe hozza a rövid kikapcsolódást.

Érdekes, nem? Mert mire vágyik az ember, ha nagyon elfoglalt és fáradt? Természetesen egy kis szünetre, így ez az időmérő módszer arra fog ösztönözni, hogy keményen dolgozzál, majd kiélvezd a megérdemelt pihenést.

A tanulmányok egyébként azt mutatják, hogy a munka és a szünet ideális aránya 52 perc munkavégzés és 17 perc szünet, de elképzelhető, hogy a saját ütemtervedet neked kell kialakítanod.

7. trükk: Tegyél egy sétát

Ha nem vagy elég motivált, és kedvetlen vagy,  jól jöhet egy kisebb séta. A motiváció aktivációs elmélete abból indul ki, hogy az emberek viselkedése a neurológiai aktivitás egyensúlyhiányának korrigálására irányul. Azaz ha túlmotiváltak vagy alul motiváltak vagyunk, tudat alatt úgy cselekszünk, hogy visszakerüljünk a megfelelő agyi aktivációs szintre.

Ha például az izgalmi szintünk túl alacsony, célszerű sétálnunk vagy kocognunk egyet. Ha szomorúnak vagy csalódottnak érzed magadat, próbálj meg kikerülni az adott helyzetből.

Menj ki az irodából a szabad levegőre egy rövid sétára,  vagy menj oda beszélgetni a kollégádhoz, esetleg  csak időzz el egy kicsit a fürdőszobában.

8. trükk: Pozitív jövőkép

A Victor H. Vroom által kifejlesztett motivációs várakozási elmélet lényege, hogy fogalmazzunk meg különféle elvárásokat a jövővel kapcsolatban, tehát próbáljuk megjósolni, hogy mi fog történni. Ha úgy látjuk, hogy egy kedvező forgatókönyvnek nagyobb a valószínűsége, akkor hinni fogunk abban, hogy ez a lehetőség valósággá válhat.

Így az emberek nagyobb késztetést éreznek magukban, hogy megcélozzák a lehetségesnek vélt eredményeket, azaz nőni fog a motivációs szintjük, és a munkájukat a jobb lehetőség reményében fogják végezni. Számos kutatás működőképesnek találta az elméletet, és megerősítette annak hatékonyságát.

Ha tehát kedvező jövőbeli eredményekre számítasz, akkor ez növelheti a teljesítéshez szükséges motivációs szintedet.

9. trükk: Tekints vissza

Végül, de nem utolsó sorban: Lehet, hogy úgy érzed, nem vagy képes semmire, és még nem értél el semmilyen komoly eredményt. Hidd el, nem vagy egyedül, sok vállalkozó ismeri ezt az érzést. Dan Sullivan „The Gap and the Gain” c. e-könyvében ír arról, hogy egyes sikeres vállalkozók képtelenek helyesen felmérni az elért eredményeiket, és mindig a folyamatosan változó céljaik megvalósítására törekszenek.

Amikor egymillió dollárt keresnek, akkor az lebeg a szemük előtt, hogy két milliójuk legyen, és amikor ezt is elérték, akkor sem elégedettek. Így elveszítik a motivációjukat, és valószínűleg veled is ugyanez a helyzet. Tehát ha úgy érzed, hogy nincs meg a kellő motivációd, tekints vissza a korábbi sikereidre, és rá fogsz jönni, hogy milyen sok mindent elértél már. 

Ez segít továbblépni, és nem amiatt fogsz keseregni, hogy nincs meg a kellő motivációd a következő kihíváshoz.

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub