TUDÁSTÁR BLOG

Érzelmi intelligencia fejlesztése: Így fejleszd az EQ-d!

Az érzelmi intelligencia, azaz az EQ az üzleti élet egyik legerősebb mutatója. Ebből gyorsan kiderülhet, hogy mennyire vagy és leszel sikeres az adott dologban. Érdemes már korán elkezdeni ezzel foglalkozni, hiszen az idő előre haladtával csak úgy érhetsz el nagy eredményeket, ha képes vagy egyes szituációkat a helyükön kezelni. Tisztában kell lenned a stresszhelyzetekkel, a negatív hatások erejével és azzal is, hogy miként képzelheted bele magadat mások életébe.

Ha sikerül elkerülnöd a stresszhelyzeteket és tisztán látni a jövődet, akkor lehetőséged nyílik az élet bármely területén előrébb jutni. De vajon lehetséges az érzelmi intelligencia fejlesztése? Ha igen, milyen módszerei vannak az EQ növelésének? Most minden kiderül!

Mi az érzelmi intelligencia?

Az EQ nemcsak a saját érzelmeid azonosításának és kezelésének képessége, hanem a mások érzelmeinek felismerésének képessége is egyben.

A Johnson & Johnson tanulmánya korábban kimutatta, hogy a dolgozó emberek között a legjobban azok teljesítettek, akik magasabb érzelmi intelligenciával rendelkeztek. A Talent Smart szerint pedig a munkahelyen jó teljesítményre képesek 90%-a rendelkezik magas EQ-val, míg az alacsony teljesítményűek 80%-nak alacsony az érezelmi intelligencia szintje. Egyszerűen fogalmazva tehát, nemcsak a IQ, hanem az EQ is fontos, hogy sikeres legyél. De vajon lehetséges-e az érzelmi intelligencia fejlesztése?

 

Az IQ és az EQ kapcsolatának összehasonlítása a Jéghegy modell segítségével

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy miért növekszik tovább ez a képesség például a munkahelyen? A nagyvállalatok statisztikai bizonyítékokat állítottak össze arról, hogy a magas érzelmi intelligenciával rendelkező alkalmazottak, kétségtelenül befolyásolják a várható eredményt. Valójában a nagyobb EQ-val rendelkező munkaerővel dolgozó cégek az összértékesítés és a termelékenység kapcsán is jelentős növekedést tapasztaltak.

Az érzelmi intelligencia fejlesztésének folyamatáról 1995-ben Daniel Goleman először dobott piacra könyvet. Ekkor John D. Mayes és Peter Salovey két pszichológus ötletét vette alapul, akik azt állították, hogy ahogy az emberek sokféle intellektuális képességgel rendelkeznek, úgy több érzelmi készségük is van, amelyek befolyásolják a gondolkodásunkat és a cselekvéseinket.

Az érzelmi intelligencia fejlesztése

Korábban már volt egy interjúnk Vízi Beátával, akivel kibeszéltük, hogy vajon miért fontos az érzelmi intelligencia. Ebben a cikkben azonban fejleszteni is próbáljuk az EQ-t. Nem számít ugyanis, hogy milyen szakmai területen tevékenykedsz, kettő vagy 20 fős csoportot irányítasz, nagyon fontos, hogy képes legyél hatékonyan irányítani a saját érzelmi energiáidat.

Az iskolai tantervből még mindig hiányzik az érzelmi intelligencia fejlesztése, ezt ugyanis a mai napig nem tanítják, vagy tesztelik. Szerencsére azonban mindez fejleszthető, amelyhez most egy kis segítséget szeretnénk nyújtani neked, akit foglalkoztat ez a téma. Fontos ugyanis, hogy a munkahely mellett, a mindennapi életben is irányítani tudd magadat.

Íme pár módszer az érzelmi intelligencia fejlesztésére!

1. Kezeld a negatív érzelmeket!

Amikor valaki képes kezelni és csökkenteni a negatív érzelmeit, akkor az ő esetében kevésbé lesz valószínű, hogy a gödör mélyén találja magát. Persze ezt mondani könnyebb, mintsem megvalósítani, de érdemes kipróbálni.

Legközelebb, ha valaki felidegesít, ne tegyél semmit. Ehelyett vizsgáld meg a helyzetet különböző szemszögekből, és próbálj meg objektíven tekinteni a dologra. Ha mindezt a munkahelyeden gyakorlod, akkor rövid időn belül vehetsz észre pozitív változásokat. Arról már mi is írtunk korábban, hogy miért ne tedd tönkre a hétköznapjaidat bosszankodással, de ezek szerint mindennek tudományos alapjai is vannak.

Annak érdekében azonban, hogy képes legyél megváltoztatni a helyzetről való elképzeléseidet, először a gondolkodásmódodat kell átalakítani. Az elutasítástól való félelem, és a negatív személyekkel való kapcsolataid megszüntetése mind-mind befolyással lehet az életedre.

Az elutasítástól való félelem kezelésének egyik hatékony módja lehet, ha fontos helyzetekben többféle lehetőséget kínálsz magadnak. Ha bármi történne, legyen terved a továbbiakra. Állíts fel egy életképes B és egy C tervet, ha az eredeti nem sikerülne.

Ahelyett, hogy fokozottan tartanál az elutasítástól, változtass a gondolkodásodon. Tehát ne gondolj a következőre: „Jelentkezem álmaim munkájára, de belepusztulok, ha nem vesznek fel”. Helyette alakíts egy kicsit ezen a helyzeten és mond ezt: „Három izgalmas pozícióra pályázom. Ha az egyik nem sikerül, akkor van még kettő másik, amelyekre lehetőségem van.” Máris jobban hangzik a helyzet, nem igaz?

A motiváció megtartása érdekében fontos a pozitív és optimista gondolkodásmód fenntartása. A problémákat a kudarcok helyett tekintsd tanulási lehetőségeknek, és próbáld meg elkerülni a negatív embereket. Ha úgy döntesz, hogy vidám és jól motivált emberekkel veszed körül magad, érzékelni fogod, hogy ezek milyen nagy hatással lesznek majd rád és a lelki egyensúlyodra.

2. Javíts a kommunikációs készségeiden!

Próbálj meg arra összpontosítani, hogy jobban tudj kommunikálni. Az érzelmes és intelligens emberek hajlamosabbak arra, hogy specifikusabb szavakat használjanak. Ez azonban sok esetben nem előny lesz, hanem hátrány, hiszen az átlag emberek nem fogják érteni, hogy mit is szeretnél valójában.

Az érzelmek kifejezése ráadásul rendkívül nehéz egy olyan ember számára, aki amúgy sem szereti, ha látszik, mit gondol, vagy érez valójában. Érdemes tehát neked is valamilyen gyakorlatot végezned ahhoz, hogy képes legyél elmondani, mit is élsz át az adott pillanatban.

Mondhatod például az alábbit: „Kényelmetlenül érzem magam, hogy azt várja tőlem, segítsek Önnek, miközben rengeteg saját munkám is van még.” vagy ezt „Csalódottnak érzem magam, mert nem vitted véghez mindazt, amit megígértél nekem”.

Ezek a mondatok szinte bármely esetben megállják a helyüket. Mindenképpen érdemes azonban elkerülni a vádaskodást és az ítélkezést, hiszen ezek nem hoznak eredményt.

3. Teremts bizalmat!

Nem várhatod el az emberektől, hogy bízzanak benned, ha te sem bízol magadban. Ennek megteremtése nehéz lehet és, ha elveszik, hosszú folyamat azt visszaszerezni. Próbálj meg arra gondolni, hogy te is ugyanolyan ember vagy, mint bárki más, és fordítva.

Mindenki hibázni fog élete során, így a kommunikációban is törekedhetsz a tökéletességre, de biztos lehetsz benne, hogy ez nem minden ember számára felel majd meg. A bizalmad felajánlásával azonban próbáld meg elérni, hogy mások is ajánlják fel azt. A kölcsönösség pedig sziklaszilárd kapcsolatokat eredményezhet.

Ehhez persze azonban először magadban kell biztosnak lenned, csak ezt követően várhatod el másoktól, hogy bizalommal legyenek feléd.

4. Gyakorolj empátiát!

A verbális és nem verbális jelekre összpontosítva egyedi betekintést nyerhetsz a kollégák és az ügyfelek érzéseibe. Érdemes tehát gyakorolnod a másokra való koncentrációt.

Képzeld magadat a helyükbe, mégha csak néhány pillanat erejéig is, és meglátod, teljesen máshogy fogod látni az adott szituációt. Természetesen az empatikus kijelentések nem mentesítenek téged sem az elfogadhatatlan viselkedésre, de emlékeztethet arra, hogy mindenkinek megvan a maga problémája.

Szinte minden ember tisztában van azzal, hogy mennyire fontos képesség is az empátia, gondolom ezzel te sem vagy másként. De mit jelent ez vajon az érzelmi intelligencia fejlesztése kapcsán?

Mint az már Ring Centralban megjelent kutatásból kiderült, ez rendkívül előnyös az üzleti életben. Az empátiát a Google leginnovatívabb csapatainak kulcsfontosságú tulajdonságának tekintik, hiszen javítja az együttműködést és a közös feladatok elvégzését. A csoportmunka bármilyen vállalatot eredményessé tesz, de ebben kulcsszerepe van az empátiának is. Segíti felismerni az egyéni kihívásokat és célokat, amely szoros kapcsolatban van a vállalat végső céljainak elérésével.

Mindemellett az empátia fokozza a kreativitást és a problémamegoldást egyaránt. Ennek gyakorlása lehetővé teszi számodra is, hogy más szemszögből is megvizsgálhass egy adott dolgot. Segítségével a világot az ügyfelek és a munkatársak szemével is láthatod, amely olyan megoldások kidolgozásában segíthet neked, amelyekre saját szemszögből esetleg nem lettél volna képes.

5. Ismerd fel a stresszhelyzeteket!

Sokan sajnos nem képesek felismerni azokat a stresszhelyzeteket, amelyek hátrányba sodorják őket. Próbáld meg megnézni, hogy milyen esetekben teljesítesz rosszabbul, mik azok a szituációk, amelyek felhúznak. Ha tudod, hogy a munkahelyi emailek átnézése lefekvés előtt gondot okozhatnak, akkor hagyd ezt a tevékenységet reggelre. Még jobb, ha a munkahelyen kívül rá sem nézel ezekre, hiszen csak így tudsz igazán kikapcsolódni!

Ha ideges vagy és szorongó, hűtsd le az arcod, majd vegyél egy nagy levegőt. A hűvös hőmérséklet ugyanis képes csökkenteni a szorongásszintedet. Kerüld el a koffeintartalmú italokat, amelyek stimulálják az agyadat, ezáltal sokkal könnyebben válhatsz idegessé vagy szorongóvá.

Ha a félelemet, csüggedséget vagy depressziót érzel, akkor pedig végezz valamilyen magas intenzitású edzést. Ez lehet egy kiadós futás, egy kör bicikli a közelben vagy akár egy reggeli úszás is. A sport energetizáló hatással van a testedre, amely nagyban befolyásolhatja az érzéseidet.

Ahogy mondani szokták, a mozgás diktálja az érzelmeket. Amint megtapasztalod ennek pozitív hatásait, növekedni fog az önbizalmad is, mindemellett pedig sokkal jobb alakra is szert tehetsz.

6. Tanulj a nehéz helyzetekből!

Mindenki találkozik az élete során kihívásokkal. Az, hogy ezekre miként reagálsz, csak tőled függ. Elindíthat a siker útján, de akár le is sodorhatnak téged róla. Azt már tudjuk, hogy a pozitív gondolkodás messzire vihet, de annak érdekében, hogy a nehéz helyzetekben se keseredj el, próbálj meg tanulni ezekből a dolgokból. Tegyél fel magadnak kérdéseket, hogy megtudd, mit érdemes magaddal vinni az adott szituációból.

Az érzelmi intelligencia az idő múlásával sokat fejlődhet és változhat, amennyiben azt te magad is szeretnéd. Minden ember, kihívás vagy szituáció tanulási lehetőség számodra, amellyel képes lehetsz az érzelmi intelligencia fejlesztésre is. Ahhoz, hogy az előnyökkel élni is tudj, sok-sok gyakorlatra és tapasztalásra lesz szükséged.

A magas EQ előnnyel fog szolgálni a munkahelyi kapcsolatokban és az élet számos egyéb területén is. Természetesen ezek mellett számos dologra lesz szükséged ahhoz, hogy sikeres lehess, de ezek az apróságok jó kiindulópontnak számíthatnak.

Összefoglalva

Ahhoz tehát, hogy magas legyen az EQ szinted, időre van szükséged. Természetesen rá is segíthetsz, hiszen számos lehetőséged van az érzelmi intelligencia fejlesztésére.

Érdemes például beleképzelned magad a másik helyzetébe, hiszen ezzel sokkal empatikusabbá válhatsz. Ne felejtsd el felismerni a stresszhelyzeteket se, ennek segítségével ugyanis jóval kiegyensúlyozottabb lehetsz a mindennapok során. Amennyiben pedig a negatív érzelmeket el tudod kerülni, biztos lehetsz benne, hogy a befektetett energia meghozza az eredményét.

Neked milyen az érzelmi intelligencia szinted? Írd meg kommentben, hogy melyik módszert találod a leghasznosabbnak!

Forrás:

1.https://www.forbes.com/sites/ashleystahl/2018/05/29/5-ways-to-develop-your-emotional-intelligence/?sh=c37b2c56976e

2. https://www.rochemartin.com/blog/50-tips-improving-emotional-intelligence/

3.https://www.inc.com/young-entrepreneur-council/10-ways-to-increase-your-emotional-intelligence.html

4. https://www.psychologytoday.com/

5. https://www.ringcentral.com/us/en/blog/empathy-exercises/

Írd meg a véleményed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

SZIA, ÁDÁM VAGYOK…

2018-ban hoztam létre a Tudástár Klub önfejlesztő közösséget, mely azóta az ország egyik legnépszerűbb önképzési szolgáltatása lett. Örülnék, ha Te is csatlakoznál hozzánk!

Tudástár Klub